Ani Bagratlı Krallığı ve ilk Selçuklu akınları (961-1064)
Ani Bagratlı Kingdom and the first raid of Seljuks
  1. Tez No: 94042
  2. Yazar: MUAMMER ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANİ BAGRATLI KRALLIĞI ve İLK SELÇUKLU AKINLARI (961-1064) Muammer ÖZTUNÇ Danışman: Yrd.Doç. Dr. Gürsoy SOLMAZ 2000 -Sayfa: 53 Jüri: Yrd.Doç. Dr. Gürsoy SOLMAZ Yrd.Doç.Dr. Erol KÜRKÇÜOĞLU Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YURTTAŞ Bu tez çalışmamızda Ani şehrinde Krallık yapmış Bag rati ı hanedanlığını araştırmaya çalıştık. Yaptığımız bu çalışma, Ani şehrinde Bagratlı Krallığının kurulmasıyla, 1064 yılında Ani'nin Alparslan tarafından fethi arasında geçen siyasi olayları kapsamaktadır. Giriş bölümünde Bagratlıların menşeinin anlatılmaya çalışılmasıyla başlayan tezimizde, Bagratlılar'ın Ani'de Krallık kurmaları ve siyasi mücadeleleri, Bizans imparatorluğuyla kurdukları ilişkileri, çevre emirlik ve krallıklarla ilişkileri ve 1018 tarihiyle başlayarak, 1064 Ani'nin feth edilmesine kadar geçen süredeki Selçuklu Türk akınları anlatılmıştır. Ortaçağ Türk tarihi açısından, önemine inandığımız bu dönemin aydınlatılması, Önasya ve Kafkaslarda, günümüzde de yaşanan kimlik problemlerinin iç karışıklıkların çözümünde de büyük faydalar sağlayacaktır. Bu amaçla hazırladığımız çalışmanın ilk olması, daha sonra bu alana ilgi duyacak arkadaşlara da fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS ANİ BAGRATLI KİNGDOM AND THE FIRST RAID OF SELJUKS (961-1064) Muammer ÖZTUNÇ Supervisor: Yrd.Doç. Dr. Gürsoy SOLMAZ 2000-Page: 53 Jury: Yrd.Doç. Dr. Gürsoy SOLMAZ Yrd.Doç.Dr. Erol KÜRKÇÜO?LU Yrd.Doç.Dr. Hüseyin YURTTAŞ In this study, we tried to explain polical history of the Kingdom of Ani Bagratlı And, tried to search nobility of Bagratli that reign in Ani City. Our study have included some political incidents that begin with the estabilishment of Ani Kingdom, to 1064 when Ani was conquered by Alparslan. In the introduction section that begin to be told the origin of Bagratli, its explain that the estabilishment of Bagratli Kingdom, in Ani City, and the political struggle of Bagratli Kingdom with the Bizans and Emirates in which Bagratli Kingdoms sitrict. And in this section the raid of Turks-Seljuk's that betwen 1018-1064 have been told. We hope that this study will be use full of the point of wiev that Turk's History of the Middleage, and the investigator who interest in this area.