Glikozun laktik aside hidrotermal dönüşüm reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of hydrothermal conversion reactions of glucose to lactic acid
  1. Tez No: 940410
  2. Yazar: AYTAJ ALAKBAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOLMAZ AKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biyokütle, insan toplumu için, ulaşım yakıtları ve kimyasalların üretimi için çevre dostu olan kaynaklardan biridir. Biyokütle kaynaklı glikoz, sorbitol, 5-hidroksimetilfurfural, levulinik asit ve laktik asit gibi katma değeri yüksek platform moleküllerine dönüştürülmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda glikozun laktik aside hidrotermal koşullardaki dönüşümü için sol-jel katalizörler ve zeolit katalizörler hazırlanmış ve etkinlikleri incelenmiştir. Sol-jel yöntemiyle ZrO2 ve SiO2 destekli farklı metal yapılar içeren katalizörler sentezlenmiştir. Zeolit katalizörler olarak Beta H zeolit ve USY H zeolitleri ve ayrıca Sn-USY zeolit ve Zn-USY zeolitleri hazırlanarak kullanılmıştır. Çalışmalar yüksek sıcaklık ve basınçlı reaktörde farklı basınç (2,5-3,5MPa), glikoz miktarı (0,45-0,6g), katalizör miktarı (0,25-0,35g), sıcaklık (170-190 °C) ve zaman (1-3saat) koşullarında gerçekleştirilerek reaksiyon ürünleri Yüksek Basınçlı Sıvı Kromotografi cihazında belirlenmiştir. Etkinliği yüksek olan Zn/SiO2 ve USY zeolit katalizörlerini karakterize etmek amacıyla X Işını Kırınımı (XRD), BET yüzey analizi ve Taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDS) analizleri yapılmıştır. 180°C'de 2 saat sürede 0,3 g katalizör miktarı ile 3MPa N2 basıncı altında gerçekleştirilen reaksiyonlar sonucunda, ZrO2 destekli sol-jel katalizörler içerisinde en yüksek %13,2 laktik asit verimi Cr/ZrO2 ile SiO2 destekli sol-jel katalizörleri içinde ise en yüksek %34,8 laktik asit verimi Zn/SiO2 katalizörü ile elde edilmiştir. Zeolit katalizörleri içinde en yüksek laktik asit verimleri USY H zeolit ve Zn-USY zeolit katalizörleri ile sırasıyla %48,3 ve %43,8 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biomass is one of the environmentally friendly resources for human society, transportation fuels and chemicals. Glucose from biomass is widely used to be converted into high value-added platform molecules such as sorbitol, 5-hydroxymethylfurfural, levulinic acid and lactic acid. In our study, sol-gel catalysts and zeolite catalysts were prepared for the hydrothermal conversion of glucose to lactic acid and their activities were investigated. Catalysts containing different metal structures supported by ZrO2 and SiO2 were synthesized by sol-gel method. Beta H zeolite and USY H zeolites and also Sn-USY zeolite and Zn-USY zeolites were prepared and used as zeolite catalysts. The studies were carried out in a high temperature and pressure reactor under different pressure (2.5-3.5MPa), glucose amount (0.45-0.6g), catalyst amount (0.25-0.35g), temperature (170-190 °C) and time (1-3h) conditions and the reaction products were determined by a High Pressure Liquid Chromatography device. X-Ray Diffraction (XRD), BET surface analysis and Scanning electron microscope (SEM-EDS) analyses were performed to characterize the highly active Zn/SiO2 and USY zeolite catalysts. As a result of the reactions carried out at 180°C for 2 hours with 0.3 g catalyst amount under 3MPa N2 pressure, the highest lactic acid yield of 13.2% was obtained with Cr/ZrO2 among ZrO2 supported sol-gel catalysts and the highest lactic acid yield of 34.8% was obtained with Zn/SiO2 catalyst among SiO2 supported sol-gel catalysts. The highest lactic acid yields among zeolite catalysts were obtained with USY H zeolite and Zn-USY zeolite catalysts as 48.3% and 43.8%, respectively.