Kentsel planlama, kentsel yaşam çevresi bileşenlerinin astım hastalığı ve halk sağlığıyla ilişkisinin Erzurum örneğinde analizi
An analysis of the relationship of asthma disease and public health with urban land use planning and urban living environment in Erzurum case
  1. Tez No: 940425
  2. Yazar: AHMET BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜBRA ÇAMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Astım; solunum yolu hastalıklarından biri olarak son yarım asırda artış göstermektedir. Son yıllardaki araştırmalarda hastalığın coğrafi dağılımında büyük farklılıkların oluştuğu, hastalığın artışının kalıtımsal nedenlerden ziyade kentleşme biçimleri ile açıklanması gerektiği tartışılmaktadır. Bu kapsamda tez, astım ile kentsel bileşenler arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve hastalığın seviyesini azaltacak mekansal öneriler sunmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda astım ve kentsel bileşenler ilişkisini tanımlamak üzere meta analiz uygulaması yapılarak gösterge seti üretilmiştir. Gösterge setini test etmek üzere çalışma alanı olarak belirlenen Erzurum kent merkezinde 2021-2023 yılları arasında Erzurum Şehir Hastanesi'ne başvuran hastaların bilgileri geriye dönük tarama yöntemi ile temin edilmiştir. Hastaların astım seviyesi ve mekan kullanımları arasındaki ilişki sıralı lojistik regresyon modeli ile analiz edilmiştir. Analizde kentsel yoğunluğunun, yeşil alanların, ulaşım bileşenlerinin, konut kalitesinin, hava kirliliğinin ve demografik niteliklerin astım seviyesinin artışında etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda astımın artış eğilimini düşürmek üzere kentsel planlamadaki mekansal standartlara yönelik olası değişimler ortaya konulmuş ve halk sağlığı duyarlı kentsel planlama ilkelerinin tanımlanmasına katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Asthma, as one of the respiratory diseases, has shown a significant increase over the past half-century. Recent research discusses that substantial differences have emerged in the geographical distribution of the disease and argues that its rise should be explained by patterns of urbanization rather than hereditary factors. Within this context, the thesis aims to examine the relationship between asthma and urban components and to propose spatial strategies that could mitigate the severity of the disease. For this purpose, a meta-analysis was conducted to define the relationship between asthma and urban components, resulting in the development of an indicator set. In order to test this indicator set, data were retrospectively collected from patients who visited Erzurum City Hospital between 2021 and 2023, with Erzurum city center selected as the study area. The relationship between patients asthma severity and their spatial utilization patterns was analyzed using an ordinal logistic regression model. The analysis identified that urban density, green spaces, transportation components, housing quality, air pollution, and demographic characteristics significantly contribute to the increase in asthma severity. Based on the findings, potential modifications to spatial standards in urban planning were proposed to help reduce the rising trend of asthma, and contributions were made toward defining urban planning principles sensitive to public health concerns.