In silico investigation of signaling pathways activated upon nutrient restriction in cancer cells
Kanser hücrelerı̇nde besı̇n kısıtlaması üzerı̇ne aktı̇fleşen sı̇nyal yolaklarının bı̇lgı̇sayarlı araştırılması
  1. Tez No: 940424
  2. Yazar: LEMAN NUR NEHRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBAR CAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Biostatistics, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Metastatik bir fenotipin kazanılması; birçok transkripsiyonel, translasyonel ve metabolik değişimi gerektirir. Hesaplamalı yaklaşımlar, hücresel mekanizmaların ayrıntılı değerlendirilmesini kolaylaştırabilir. Bu çalışmada, Caco-2 hücrelerinde besin kısıtlaması ve lizozomal alkalinizasyon sırasında hücre şeklinin taş döşeme (cobblestone) görünümünden uzamış bir yapıya doğru dikkat çekici biçimde değiştiği gözlemimize yanıt olarak, organeller arası etkileşimin rolü üzerine bir hipotez ortaya konmuştur. Bu hücreler aynı zamanda kısmi olarak EMT geçirmektedir ve in vivo ortamda oldukça hareketli özellikler segilemektedir. Hipotezimizi test etmek amacıyla, laboratuvarımızda Caco-2 hücrelerinden elde edilen RNA dizileme verileri analiz edilmiştir. Farklı in silico yaklaşımları kapsayan bir sistem biyolojisi yöntemi kullanılmış, bu kapsamda çeşitli şekillerde eksprese edilen genlerin tespiti, protein-protein ve lipid-protein etkileşimleri gibi hesaplamalı ve istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Açlık ve lizozomal alkalinizasyonun çeşitli hücresel olaylar üzerindeki sinerjistik etkileri incelenmiştir. Açlık ve lizozomal alkalinizasyonun, aç bırakılan hücrelerde metastatik bir fenotipin kazanılmasına nasıl yol açabileceğini açıklamak üzere olasılıksal bir grafiksel model (PGM) oluşturulmuştur. Son olarak, bitki kökenli saposinler, metastatik hücreler için potansiyel terapötik adaylar olarak tanımlanmıştır. Verilerimiz, açlık ve lizozomal alkalinizasyon altında olan Caco-2 hücrelerinin apoptoz, yağ asidi oksidasyonu, mitokondriyal ROS üretimi ve mitofajiyi aktive edebileceğini ve tüm bu süreçlerin hücre hayatta kalımını destekleyebileceğini ortaya koymaktadır. Aynı koşullar altında lizozomların kalsiyum iyonları salarak lizozomal ekzositozu artırabildiği ve bunun da hücre dışı matriksin yeniden şekillenmesine ve hücresel hareketliliğe katkı sağlayabileceği görülmüştür. Dolayısıyla, birçok kanser hücresi açlık koşullarında ölse de, hayatta kalan hücreler mitokondri ile lizozomlar arasındaki etkileşim yoluyla hayatta kalma ve hareketlilik sinyallerini almaya devam edebilmektedir. Bu çalışmada oluşturulan çerçeve ve elde edilen veriler, kanser hücrelerinde metastatik fenotipi anlamaya yönelik bir sistem biyolojisi yaklaşımının temelini oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Acquisition of a metastatic phenotype requires many transcriptional, translational, and metabolic changes; computational approaches can facilitate detailed evaluation of cellular mechanisms. In this study, a role of organelle crosstalk was hypothesized to address our observation of a remarkable change of cellular shape from cobblestone to elongated in Caco-2 cells undergoing nutrient restriction and lysosomal alkalinization. These cells were also undergoing partial EMT and were highly motile in vivo. To address our hypothesis, RNA sequencing data generated in our lab from Caco-2 cells was analyzed. A systems biology approach using multiple in silico approaches including computational and statistical methods such as the detection of differentially expressed genes, protein-protein and lipid-protein interactions were used. The synergistic effects of starvation and lysosomal alkalinization on various cellular phenomena were examined. A probabilistic graphical model (PGM) was created to explain how starvation and lysosomal alkalinization could lead to the acquisition of a metastatic phenotype in starved cells. Finally, plant-derived saposins were identified as potential therapeutic options for metastatic cells. Our data suggest that Caco-2 cells under starvation and lysosomal alkalinization could activate apoptosis, fatty acid oxidation, mitochondrial ROS and mitophagy, all of which could support cell survival. Under the same conditions, the lysosomes could release calcium ions, which increased lysosomal exocytosis, potentially leading to extracellular matrix remodeling and cellular motility. Thus, although many cancer cells die under starvation, the ones that survive continue to acquire signals for survival and motility via a crosstalk between the mitochondria and lysosomes. The framework created by this study and the resulting data may form the basis for a systems biology approach to understand metastatic phenotype in cancer cells.