Zaman gecikmesine sahip kesir dereceli sistemlerin smith öngörücü tabanlı kontrolü
Smith predictor based control of fractional order systems with time delay
  1. Tez No: 940432
  2. Yazar: NİSA SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Smith öngörücü, zaman gecikmeleri olan sistemler için yaygın olarak benimsenen bir kontrol stratejisidir ve gecikmenin olumsuz etkilerini telafi ederek gelişmiş kararlılık ve performans sağlar. Bu tez çalışmasında, zaman gecikmesiyle karakterize edilen kesirli mertebeden sistemler için Smith öngörücü tabanlı kontrolörlerin tasarımına odaklanılmaktadır. Gerçek dünyada var olan sistemleri tamsayı dereceli sistemlerden daha doğru bir şekilde modelleme yetenekleri olan kesirli dereceli sistemler, tamsayı olmayan dinamikleri nedeniyle kontrol tasarımında zorluklar ortaya koymaktadır. Önerilen yaklaşım, daha üstün bir kontrol performansı elde etmek için Smith öngörücünün yeteneklerini kesirli hesabın esnek modelleme gücüyle birleştirir. Kontrolör parametrelerini belirlemek için Ateş Böceği ve Genetik Algoritmanın üstün taraflarını birleştiren hibrit bir optimizasyon algoritması kullanılarak analiz yürütülmüştür. Zaman gecikmeleri olan çeşitli kesirli dereceden sistemler için simülasyon çalışmaları sunularak önerilen yöntemin etkinliği gösterilmiştir. Sonuçlar, geleneksel yöntemlere kıyasla sistem kararlılığında, tepki süresinde ve sağlamlıkta önemli iyileştirmeler ortaya koyarak bu yaklaşımı gelişmiş kontrol uygulamaları için umut verici bir çözüm haline getirir.
Özet (Çeviri)
The Smith predictor is a widely adopted control strategy for systems with time delays, providing improved stability and performance by compensating for the negative effects of delay. This thesis focuses on the design of Smith predictor based controllers for fractional order systems characterized by time delay. Fractional order systems, which have the ability to model real-world systems more accurately than integer-order systems, present challenges in control design due to their non-integer dynamics. The proposed approach combines the capabilities of the Smith predictor with the flexible modelling power of fractional calculus to achieve superior control performance. Analysis is conducted using a hybrid optimization algorithm that combines the advantages of Firefly and Genetic Algorithm to determine the controller parameters. Simulation studies for various fractional order systems with time delays are presented to demonstrate the effectiveness of the proposed method. The results reveal significant improvements in system stability, time response, and robustness compared to traditional methods, making this approach a promising solution for advanced control applications.