Ağrı senatörleri ve faaliyetleri
Ağri senators and activities
- Tez No: 940433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan "Ağrı Senatörleri ve Faaliyetleri'' adlı çalışmada, 1961-1980 yılları arasında Ağrı'yı temsilen Cumhuriyet Senatosu'nda görev yapan senatörlerin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerini incelenmektedir. 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi'nin ardından kabul edilen 1961 Anayasası ile Türkiye, çift meclisli bir yasama sistemine geçmiş ve Cumhuriyet Senatosu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) ikinci kanadı olarak yasama süreçlerine dahil olmuştur. 1980 Askerî Darbesi ile birlikte bu sistem sona ermiş ve Türkiye yeniden tek meclisli yapıya dönmüştür. Yaklaşık 19 yıl boyunca faaliyet gösteren Cumhuriyet Senatosu, dönemin siyasi dinamikleri içinde önemli bir rol oynamış, iller bazında temsil edilen senatörler aracılığıyla yerel ve ulusal düzeyde çeşitli politikaların belirlenmesinde etkili olmuştur. Bu bağlamda, çalışma Ağrı'dan Cumhuriyet Senatosu'na seçilen Veysi Yardımcı, Salih Türkmen ve Kasım Küfrevi'nin biyografileri ile senatonun yasama süreçlerinde aldıkları roller, TBMM'de yaptıkları konuşmalar ve sundukları yasa teklifleri detaylı bir şekilde ele almaktadır. Çalışma kapsamında, senatörlerin ulusal ve yerel düzeylerdeki sorunları nasıl gündeme getirdikleri, meclis içerisindeki siyasi eğilimleri ve bölgesel kalkınmaya yönelik girişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Ağrı Senators and Their Activities”prepared as a Master's Thesis, the political, economic, social and cultural activities of the senators who served in the Senate of the Republic representing Ağrı between 1961-1980 are examined. With the 1961 Constitution, which was adopted following the Military Coup of May 27, 1960, Turkey moved to a bicameral legislative system and the Senate of the Republic was involved in the legislative processes as the second chamber of the Turkish Grand National Assembly (TBMM). With the 1980 Military Coup, this system ended and Türkiye returned to a single-parliamentary structure. The Senate of the Republic, which operated for approximately 19 years, played an important role in the political dynamics of the period and was effective in determining various policies at the local and national levels through senators represented on a provincial basis. In this context, the study examines in detail the biographies of Veysi Yardımcı, Salih Türkmen and Kasım Küfrevi, who were elected to the Senate of the Republic from Ağrı, the roles they played in the legislative processes of the Senate, the speeches they made in the Turkish Grand National Assembly and the bills they submitted. Within the scope of the study, how senators bring up national and local issues, their political tendencies within the parliament and their initiatives for regional development were examined.