Yerel yönetimlerde yeşil ekonominin yeri: Trabzon Büyükşehir Belediyesi üzerine bir inceleme
The place of green economy in local governments: a study on Trabzon Metropolitan Municipality
- Tez No: 940447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, yeşil ekonominin yerel yönetimler bağlamında nasıl uygulandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Trabzon Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden gidilmiş ve diğer büyükşehir belediyelerindeki yeşil ekonomi uygulamaları ile karşılaştırma yapılarak yeşil ekonominin yerel yönetimlerdeki rolü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal web sayfasından ve yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler“Yenilenebilir Enerji”,“Sürdürülebilir (Yeşil) Ulaşım”,“Yeşil Tarım”,“Arıtma Tesisi”ve“Biyolojik Geri Dönüşüm”olmak üzere 5 kategoride değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin yeşil ekonomi konusundaki uygulamalarının, enerji üretiminden tarım ve geri dönüşüme kadar geniş bir yelpazede olduğu belirlenmiştir. Belediyenin hayata geçirdiği projeler, yeşil ekonomiye geçiş açısından olumlu bir adım olarak değerlendirilebilir. Bu projelerin daha geniş kesimlere ulaştırılması, halkın katılımının teşvik edilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması durumunda, çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan daha etkili sonuçlar elde edilebilecektir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi yeşil ekonomi kapsamında olumlu adımlar atmaktadır, ancak bu adımların genişletilmesi, çeşitlendirilmesi ve daha güçlü bir stratejik planlama ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how green economy is implemented in the context of local governments. In the research, the example of Trabzon Metropolitan Municipality was used and the role of green economy in local governments was tried to be revealed by comparing with the green economy practices in other metropolitan municipalities. The information obtained from Trabzon Metropolitan Municipality's corporate web page and interviews were used in the study. The information obtained was evaluated in 5 categories as 'Renewable Energy', 'Sustainable (Green) Transport', 'Green Agriculture', 'Treatment Plant' and 'Biological Recycling'. As a result of the research, it was determined that Trabzon Metropolitan Municipality's green economy practices range from energy production to agriculture and recycling. The projects implemented by the municipality can be considered as a positive step in terms of transition to green economy. If these projects are communicated to wider segments, public participation is encouraged and sustainability is ensured, more effective results can be achieved in environmental, economic and social terms. Trabzon Metropolitan Municipality is taking positive steps within the scope of green economy, but these steps need to be expanded, diversified and supported by a stronger strategic planning.