Oyunlarla desteklenmiş matematik öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları ve tutumlarına etkisi: bir meta-analiz çalışması
'the effect of game-based mathematics teaching on students' academic achievement, motivation, and attitudes: a meta-analysis study'
- Tez No: 940449
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı oyunlarla desteklenmiş matematik öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarılarına, derse yönelik motivasyonları ve tutumları üzerindeki etkisini belirlemektir. Ayrıca çalışmada, oyunlarla desteklenmiş matematik öğretiminin akademik başarıları, derse yönelik motivasyonları ve tutumları üzerindeki etkisinin; çalışmanın durumuna, yayın yılına, yayın türüne, ulusal ya da uluslararası olmasına, veri toplama aracına, oyun türüne, öğrenim düzeyine ve uygulama süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi, amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada nicel yönteme bağlı olarak meta-analiz modeli kullanılmıştır. Çalışma verilerine, belirlenen veri tabanlarında tanımlanan anahtar kelimeler taratılarak ulaşılmıştır. 2010-2023 yılları arasında yapılan,“oyunlarla desteklenmiş matematik öğretiminin akademik başarıya, motivasyon ve tutuma etkisini”inceleyen yerli ve uluslararası yüksek lisans ve doktora tezleri ve makaleler incelenmiş, bu çalışmalara ait bulgular çalışmaya dahil edilmiştir. Belirlenen dahil etme ve hariç tutma kriterlerine göre toplam 234'ü başarı, 44'ü motivasyon ve 45'i tutum ile ilgili çalışma verilerinin ayrı ayrı etki büyüklükleri hesaplanarak yapılan heterojenlik testi sonucunda rastgele etkiler modeline göre genel etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Rastgele etkiler modeline göre etki büyüklükleri; başarı için .785, motivasyon için .665, tutum için .935 olarak tespit edilmiştir. Bu etki büyüklükleri değerleri için Lipsey ve Wilson'a (2001) göre pozitif ve yüksek düzeydedir. Çalışmaya dahil edilen araştırmaların ülke, yayın yılı, yayım türü, uygulamayı gerçekleştiren kişi, oyun türü, deneysel tasarımın türü, öğrenim kademesi, uygulama süresine göre etki büyüklükleri bakımından farklılaşıp farklılaşmadığına ilişkin alt problemlere cevap bulabilmek için Excel ve Comprehensive Meta-Analysis (CMA, sürüm 2) programları kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Bu analizler doğrultusunda oyunlarla desteklenmiş matematik öğretiminin matematik başarısı üzerindeki etkisi ülke değişkenleri kapsamında farklılaşmamaktadır. Diğer değişkenler açısından ise anlamlı farklar bulunmuştur. Motivasyon açısından,“yayım yılı”,“uygulamayı gerçekleştiren kişi”,“deneysel tasarım”,“öğrenim düzeyi”ve“uygulama süresi”bakımından anlamlı fark olduğu; ülke yayın türü ve oyun türü bakımından anlamlı fark olmadığı bulunmuştur. Tutum açısından ülke, yayım yılı, yayım türü, oyun türü ve uygulama süresi bakımından anlamlı fark olduğu; uygulamayı gerçekleştiren kişi, deneysel tasarım ve öğrenim düzeyi bakımından anlamlı fark olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak oyunlarla desteklenmiş matematik öğretiminin matematik başarısını, derse yönelik motivasyon ve tutumu artırdığı, bunları pozitif olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Matematik öğretiminde özellikle ilkokul ve ortaokul kademelerinde oyunun etkin bir şekilde kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of mathematics teaching supported with games on students' academic achievement, motivation towards the course and attitude. In addition, the study aims to determine whether the effect of mathematics teaching supported with games on students' academic achievement, motivation towards the course and attitude differs according to the status of the study, year of publication, type of publication, whether it is national or international, data collection tool, type of game, level of education and duration of application. For this purpose, meta-analysis method was used in the study. The study data were accessed by searching the defined keywords in the identified databases. The findings of domestic and international doctoral and master's theses, scientific articles, and scientific articles that examined“the effect of mathematics teaching supported by games on academic achievement, motivation, and attitude”between 2010 and 2023 were included in the study and examined. Based on the determined inclusion and exclusion criteria, the effect sizes of 234 studies on achievement, 44 on motivation, and 45 on attitude were separately calculated. Following the heterogeneity test, the overall effect size was estimated using the random effects model.. According to the random effects model, it was determined as .785 for achievement, .665 for motivation and .935 for attitude. These effect sizes are positive and large according to Lipsey and Wilson (2001). Excel and Comprehensive Meta-Analysis (CMA, version 2) programs were used to find answers to the sub-problems regarding whether the studies included in the study differed in terms of effect sizes according to country, year of publication, type of publication, person performing the application, type of game, type of experimental design, level of education, and duration of application, and the significance level was accepted as 0.05. In line with these analyses, the effect of mathematics teaching supported with games on mathematics achievement did not differ in terms of country variables, but a significant difference was found in terms of other variables. In terms of motivation, it was found that there was a significant difference in terms of publication year, the person who carried out the implementation, experimental design, education level and implementation period, but there was no significant difference in terms of country, publication type and game type. In terms of attitude, it was found that there was a significant difference in terms of country, year of publication, type of publication, type of game and duration of implementation, while there was no significant difference in terms of the person who carried out the implementation, experimental design and level of education. As a result, it was concluded that mathematics teaching supported with games increased mathematics achievement, motivation and attitude towards the course and positively affected them. In general, the use of games in mathematics teaching is recommended especially at primary and secondary school education levels.