Sağlık sektörü çalışanlarında toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri
Gender inequality among health-care professionals
- Tez No: 940450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ülkemizde ve dünyada kadın istihdamının en yoğun olduğu alanların başında sağlık sektörü gelmektedir. Sağlık sektörü gerek hiyerarşik bir yapıda olmasından gerek çok sayıda uzmanlık gerektiren alanı bünyesinde barındırmasından dolayı tezin araştırma konusunu da teşkil edecek şekilde sorunlu bir alan oluşturmaktadır. Bu çalışma, kadın sağlık çalışanlarının sahada ve sosyal hayatta karşılaştıkları toplumsal cinsiyet sorunları, bunları algılayış biçimleri ve bu sorunlarla başa çıkma yollarını incelemeyi amaçlamıştır. Yoğun çalışma saatleri ve stresli çalışma ortamı ile aile hayatı ve iş hayatı arasındaki dengeyi sağlamak, sağlık sektöründe çalışan kadınlar için büyük bir zorluktur. Buna rağmen kamuda kadınların sayıca en fazla bulunduğu alan da sağlık sektörüdür. Araştırma sağlık sektöründe çalışan kadınların dışarıdan görünmeyen mesleki zorluklarını dile getirmeye çalışmıştır. Çalışma, ne ve nasıl sorularına odaklandığı için tanımlayıcı bir niteliktedir ve bu sebepten ötürü sorulara bilimsel çerçevede yanıtlar bulabilmek adına nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın etnografi kısmında verilerin toplanması aşamasında kamu hastanesinde çalışan on bir sağlık çalışanı kadın ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Böylece kadın sağlık çalışanlarının her birinin bireysel sorun ve görüşlerine ulaşılmıştır. Diğer taraftan araştırmanın otoetnografik kısımda ise araştırmacının kendisinin hatıraları veri olarak kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmacı anestezi teknikeri olarak görev yaptığı ilk mesleki deneyim yıllarına kadar, tecrübe ettiği cinsiyet eşitsizlikleri ile ilgili hatırlama faaliyetleri yapmış ve tematik analizler çıkarmıştır. Çalışmanın sonunda, kadın sağlık çalışanlarının meslek hayatlarında cinsiyet temelli ayrımcılık, sağlığın hiyerarşik yapısından dolayı mobbing ve taciz, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında geliştirilen performans sisteminden doğan maaş eşitsizlikleri ve duygusal yük yoğunluğu gibi sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür. Bu sorunların giderilmesi için toplumsal cinsiyet odaklı politikaların ve farkındalık eğitimlerinin sağlık sektörü ile okullardaki eğitim müfredatlarında uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The health sector is one of the areas where women's employment is most intense in our country and in the world. Since the health sector has a hierarchical structure and contains many areas that require expertise, it is a problematic area that constitutes the research subject of an M.A. thesis. This study aimed to examine the gender problems that female health workers encounter in the field and in social life, their perception of and ways to cope with these problems. With busy working hours and a stressful work environment, balancing family life and work is a challenge for women working in the healthcare sector. Despite this difficulty, however, the public health care system is the field where women are most numerously employed. The research tried to express the invisible difficulties of this sector for working women. Since the research is descriptive in nature, focusing on what and how questions, a qualitative research method was used in order to find answers to the questions within a scientific framework. At the end of the study, it was seen that female health workers encountered problems such as gender-based discrimination in their professional lives, mobbing and harassment due to the hierarchical structure of health services sector, salary inequalities arising from the performance system developed within the scope of the health transformation program, career obstacles and emotional load intensity. In order to avoid these problems, it is recommended that gender-focused policies and awareness training be implemented in the health sector and educational curricula in schools.