Hı̇zmet ı̇novasyonu performansında öğrenme yönelı̇mı̇ ve kurum kültürünün aracılık rolü: fı̇lı̇stı̇n sağlık sektöründen örnekler
Mediating role of learning orientation and organizational culture in service i̇nnovation performance: evidence from palestine's healthcare sector
  1. Tez No: 940474
  2. Yazar: IBRAHEM MOSTAFA AHMED HAROUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Filistin sağlık sektöründe hizmet yeniliği performansı, Kurumsal Yenileme ve Hizmet Yenilikçiliği arasındaki ilişkiyi araştırmakta ve kurumsal kültürü ile öğrenme yöneliminin bu bağlantıları nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, bu faktörlerin sağlık kurumlarının genel performansı ve hizmet yeniliği performansı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmanın amacına ulaşmak için, araştırmacı veri toplama unsurları için bir anket tasarlamıştır. 570 kişilik hedef kitleden rastgele seçilen 380 kişilik bir örnekleme anket uygulanmış ve akademik araştırmacıların yardımıyla dağıtılmıştır. Veriler, istatistiksel geçerlilik ve güvenilirliği sağlamak amacıyla SPSS v2.6 kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, Kurumsal kültürü ve öğrenme yöneliminin Hizmet Yenilikçiliği ve inovasyon performansını önemli ölçüde geliştirdiğini ve bunun da sağlık kuruluşlarında uyum sağlama ve sürekli gelişimi teşvik ettiğini desteklemektedir. Sağlık hizmetlerinin sunumu, inovasyon girişimlerinin kurumsal değerlerle uyumlu hale getirilmesi ve güçlü bir öğrenme zihniyetinin teşvik edilmesiyle geliştirilebilir. Araştırmaya göre, organizasyonel özelliklerin hizmet inovasyonunu desteklemedeki önemi üzerine ampirik veriler sunarak, özellikle kaynakları kısıtlı ortamlar için sağlık inovasyonu literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between service innovation performance, organizational renewal, and service innovativeness in Palestine's healthcare sector, with a focus on how organizational culture and learning orientation moderate these connections. The study aims to assess how these factors influence the overall performance of healthcare institutions and the effectiveness of service innovation. To achieve the purpose of the study, The researcher designed a questionnaire for the elements of data collection. A random sample (380) out of (570). a questionnaire was distributed with the help of academic researchers. The data were analyzed using SPSS v2.6 to ensure statistical validity and reliability. The findings support that service innovativeness and innovation performance are greatly improved by organizational culture and learning orientation, which in turn promotes adaptation and ongoing development in healthcare organizations. Healthcare service delivery may be improved by aligning innovation initiatives with institutional principles and fostering a strong learning mentality. according to the research, Contributing empirical data on the significance of organizational features in supporting service innovation, these findings add to the literature on healthcare innovation, particularly in resource-constrained environments.