Egzersizle birlikte uygulanan karnozin takviyesinin anjiyogenezle ilgili bazı biyobelirteçler üzerine etkisi
Effect of carnosine supplementation administered with exercise on some biomarkers related to angiogenesis
- Tez No: 940499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Anjiyogenez, doku onarımı ve vasküler adaptasyon için önemli bir süreç olup, egzersiz ve besin takviyeleriyle modüle edilebilmektedir. Bu araştırmada egzersiz ve karnozin takviyesinin kalp ve beyin dokusunda anjiyogenezle ilgili bazı biyobelirteçler (HIF-1α, VEGF-A, MMP-9, ANG-1, Tümstatin ve Endostatin) üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmada 8-10 haftalık Sprague Dawley ırkı 49 adet erkek sıçanlar, kontrol (K), sham (S), karnozin (Kz), aerobik (AE), anaerobik (AnE), karnozin+aerobik (Kz+AE) ve karnozin+anaerobik (Kz+AnE) olmak üzere rastgele 7 gruba ayrıldı. Karnozin takviyesi (100 mg/kg/gün) 5 hafta boyunca haftada 5 gün oral gavaj yoluyla verildi. Egzersizler, aerobik (15 m/dk hızında ve 0° eğimde 30 dk) ve anaerobik (25 m/dk hızında ve 0° eğimde 30 dk) koşu bandı egzersiz protokolleri olarak uygulandı. 5 haftalık müdahale sonunda dekapite edilen sıçanlardan kalp ve beyin dokuları alındı. Elde edilen doku homojenatları ELISA yöntemiyle kit kataloğunda verilen çalışma yönergelerine uygun olarak analiz edildi. Kalp dokusunda HIF-1α düzeyi, kontrol grubuna tüm gruplarda daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is an important process for tissue repair and vascular adaptation and can be modulated by exercise and nutritional supplements. The aim of this study was to investigate the effects of exercise and carnosine supplementation on some biomarkers related to angiogenesis (HIF-1α, VEGF-A, MMP-9, ANG-1, Tumstatin and Endostatin) in myocard and brain tissue. In the study, 49 male Sprague Dawley rats aged 8-10 weeks were randomly divided into 7 groups as control (K), sham (S), carnosine (Kz), aerobic (AE), anaerobic (AnE), carnosine+aerobic (Kz+AE) and carnosine+anaerobic (Kz+AnE). Carnosine supplement (100 mg/kg/day) was given by oral gavage 5 days a week for 5 weeks. The exercises were performed as aerobic (30 min at 15 m/min and 0° incline) and anaerobic (30 min at 25 m/min and 0° incline) treadmill exercise protocols. After 5 weeks of intervention, myocard and brain tissues were taken from decapitated rats. The obtained tissue homogenates were analysed by ELISA according to the instructions given in the kit catalogue. In cardiac tissue, HIF-1α levels were higher in all groups compared to the control group (p0.05).