Prematüre bebek annelerinin spiritüel iyi oluşları ile umutsuzluk düzeyleri ve maternal bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between spiritual well-being, hopelessness levels and maternal attachment of mothers of premature babies
  1. Tez No: 940498
  2. Yazar: EMİNE AHZEN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN BEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, prematüre bebeği olan annelerin spiritüel iyi oluşları ile umutsuzluk düzeyleri ve maternal bağlanmaları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın verileri Mayıs 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde toplanmıştır. Araştırma evreninde bilinen örneklem büyüklüğü formülü kullanılarak (hata payı: %5, güven aralığı: %95, etki büyüklüğü: 0.30) GPower örneklem büyüklüğü hesaplama programı ile araştırmada minimum 138 anneye ulaşılacağı belirlenmiş, 146 anneye ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri sosyademografik ve obstetrik bilgileri içeren ''Anne-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu'', spiritüel iyi oluşu değerlendiren ''Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ)'', umutsuzluğu değerlendiren ''Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)'' ve anne bebek bağlanmasını değerlendiren ''Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ)'' aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Intellectus Statistics analiz programı, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the spiritual well-being of mothers with premature babies, their hopelessness levels, and maternal attachment. The data of this study were collected at Mersin University Hospital Neonatal Intensive Care Unit between May 2024 and October 2024. Using the known sample size formula in the research universe (margin of error: 5%, confidence interval: 95%, effect size: 0.30), it was determined with the GPower sample size calculation program that a minimum of 138 mothers would be reached in the study, and 146 mothers were reached. The data of the study were collected through the ''Mother-Baby Identifier Information Form'' including sociodemographic and obstetric information, the ''Three-Factor Spiritual Well-Being Scale (SFWS)'' assessing spiritual well-being, the ''Beck Hopelessness Scale (BWS)'' assessing hopelessness, and the ''Mother-Baby Attachment Scale (MBAS)'' assessing mother-infant attachment. In the analysis of the data, Intellectus Statistics analysis program, Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test and Spearman Correlation Analysis were applied.