Blockchain integration in healthcareinformation system: a secure andefficient approach
Sağlık hizmetlerinde blockchain entegrasyonubilgi sistemi: Güvenli ve etkili yaklaşım
- Tez No: 940512
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TİMUR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Merkezi olmayan bir açık sağlık hizmeti ağının dahil olması nedeniyle, blockchain teknolojisi tıbbi bilgilerin saklanması, tıbbi süreçlerin gerçekleştirilmesi ve tıbbi bilgi paylaşımı ve etkileşimine olan güvenin arttırılması için keskin bir yaklaşım sunmaktadır. Son zamanlarda sağlık kuruluşlarında blockchain hizmetine yönelik yoğun ilgiye rağmen, blockchain teknolojilerinin mahremiyeti ve güvenliği, blockchain tabanlı tıbbi veri paylaşımı ve işlemlerine yönelik literatürde odaklanılan temel konulardır. Bildiğim kadarıyla ve 2018'den 2023'e kadar olan literatürü ele alarak, bu alandaki en son teknolojiyi, gelişmiş sağlık sistemleri için blockchain uygulamalarına ve zorlukları ele alan çalışmalara odaklanarak eleştirel bir şekilde değerlendiriyorum. İncelememiz, literatürü eleştirel bir şekilde değerlendirip özetleyerek gelecekteki araştırma alanlarına ve gelişmelere rehberlik etmeye hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Because a decentralized open healthcare web is involved, blockchain technology presents a sharp approach for reserving medical information, accomplishing medical processes, and improving confidence for medical information sharing and interaction. Despite the recent significant interest regarding the service of blockchain in the healthcare enterprise, the privacy and security of blockchain technologies are the main issues that are focused in the literature for blockchain-based medical data sharing and transactions. To the best of my knowledge and by covering the literature from 2018 through 2023, I critically evaluate the state of the art in this field with a focus on the works that address the challenges and the applications of blockchain for improved healthcare systems. Our review serves to guide future research areas and improvements by critically appraising and summarizing the literature.