Sigara ile ilişkili periodontal hastalıkta trimetilamin N-oksit (TMAO) seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of trimethylamine N-oxide (TMAO) levels in smoking-related periodontal disease
  1. Tez No: 940511
  2. Yazar: İPEK BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Trimetilamin N-oksit (TMAO), kardiyovasküler hastalıklar gibi sistemik hastalıkların yanı sıra enflamatuvar mekanizmalarda da rol oynayan önemli bir bileşendir. Bu çalışmanın temel amacı, periodontitisli ve periodontal sağlıklı bireyler arasındaki tükürük ve serum TMAO düzeylerini, sigara içme durumu açısından değerlendirmek ve bu moleküllerin periodontal iltihabi süreçle olan ilişkisini incelemektir. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı dört farklı grup dahil edilmiştir: sigara içmeyen periodontal sağlıklı (NS-Kontrol; n = 25), sigara içmeyen Evre III Derece B periodontitis (NS-Periodontitis; n = 25), sigara içen periodontal sağlıklı (S-Kontrol; n = 25) ve sigara içen Evre III Derece C periodontitis hastaları (S-Periodontitis; n = 25). Çalışma kapsamında, periodontal parametreler kaydedilmiş ve sıvı kromatografisi–kütle spektrometrisi (LC-MS/MS) yöntemi kullanılarak tükürük ve serum örneklerinde TMAO düzeyleri ölçülmüştür. Tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) düzeyleri ise Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Deneyi (ELISA) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sigara içen periodontitis grubunda tükürük TNF-α ve TMAO düzeylerinin, diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir (sırasıyla p < 0.001 ve p = 0.003). Ayrıca, sigara içen periodontitis grubunda serum TMAO düzeyleri de sigara içmeyen kontrol grubu ve sigara içmeyen periodontitis grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. TMAO ve tükürük akış hızı (TAH) oranı, sigara içen periodontitis grubunda diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, tükürük TMAO düzeyleri ile TNF-α arasında güçlü bir pozitif korelasyon saptanmıştır (r = 0.892, p < 0.001). Bu bulgular, TMAO ve TNF-α'nın sigara kullanımının etkisiyle birlikte periodontitisin enflamatuvar mekanizması üzerinde önemli bir rol oynadığını ortaya koyabilir. Bu çalışma, periodontitisin kardiyovasküler hastalıklar gibi sistemik hastalıkların patogenezinde nasıl bir etkiye sahip olabileceğine dair yeni bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trimethylamine N-oxide (TMAO) is a critical compound involved in systemic diseases such as cardiovascular disorders and plays a significant role in inflammatory mechanisms. The primary objective of this study was to evaluate the salivary and serum levels of TMAO between individuals with periodontitis and those with periodontal health while considering smoking status and to investigate the association of these molecules with the inflammatory processes underlying periodontitis. The study included four systemically healthy groups: periodontal healthy non-smokers (NS-Control; n = 25), non-smokers diagnosed with Stage III Grade B periodontitis (NS-Periodontitis; n = 25), periodontal healthy smokers (S-Control; n = 25), and smokers diagnosed with Stage III Grade C periodontitis (S-Periodontitis; n = 25). Periodontal parameters were recorded for all participants, and salivary and serum TMAO levels were quantified using liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS). TNF-α levels were assessed using the ELISA method. The findings demonstrated that salivary TNF-α and TMAO levels were significantly elevated in the smoking periodontitis group compared to all other groups (p < 0.001 and p = 0.003, respectively). Furthermore, serum TMAO levels were significantly higher in the smoking periodontitis group compared to both the smoking non-periodontitis group and the non-smoking periodontitis group. The ratios of TMAO to salivary flow rate (TMAO/SFR) were also markedly higher in the smoking periodontitis group compared to the other groups. Moreover, a strong positive correlation was observed between salivary TMAO levels and TNF-α levels (r = 0.892, p < 0.001). These findings indicate that TMAO and TNF-α are significantly associated with the inflammatory mechanisms of periodontitis under the influence of smoking. This study offers novel insights into the potential contribution of periodontitis to systemic disease pathogenesis, such as cardiovascular disorders, by analyzing these unique biomarkers in the context of smoking and inflammation.