Okul yöneticilerinin kapsayıcı liderliği ile öğretmenlerin işe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school leader's inclusive leadership and teachers'work engagement levels
- Tez No: 940532
- Danışmanlar: DR. ELİF ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin kapsayıcı liderliği ile öğretmenlerin işe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi öğretmen görüşlerine dayalı olarak incelemektir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma evreni, 2024-2025 eğitim öğretim yılı boyunca Bolu ili Merkez ilçesinde görev yapan 506 ilkokul ve ortaokul öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, Kapsayıcı Liderlik Ölçeği, İşe Bağlılık Ölçeği ve Kişisel Bilgilendirme Formu aracılığıyla toplanmış ve elde edilen veriler, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Post-hoc testlerinden Tukey HSD, Spearman korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin kapsayıcı liderlik algılarının çok yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin işe bağlılık düzeylerinin ise yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kapsayıcı liderlik algıları cinsiyet, yaş, görev yapılan kademe, kurumdaki çalışma süresi, eğitim durumu, alan ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin işe bağlılık düzeyleri ise cinsiyet, yaş, okul kademesi ve kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca, kapsayıcı liderlik ile işe bağlılık ve alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Kapsayıcı liderlik ile işe bağlılık arasında orta derecede pozitif bir ilişki gözlemlenirken, kapsayıcı liderlik ile işe istek duyma ve işe adanma arasında anlamlı ancak daha düşük dereceli ilişkiler tespit edilmiştir. Kapsayıcı liderlik ile işe yoğunlaşma arasında ise orta derecede pozitif bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak kapsayıcı liderliğin işe bağlılık ve alt boyutlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, literatürle karşılaştırılarak tartışılmış ve uygulayıcılara ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school administrators' inclusive leadership behaviors and teachers' work engagement levels based on teachers' perceptions. The study employs a correlational survey model. The research population consists of 506 primary and secondary school teachers working in the central district of Bolu province during the 2024-2025 academic year. Data were collected through the Inclusive Leadership Scale, the Work Engagement Scale, and the Personal Information Form. The obtained data were analyzed using statistical methods such as the Mann Whitney U test, the Kruskal-Wallis H test, Tukey HSD as a post-hoc test, Spearman correlation analysis, and multiple regression analysis. According to the research findings, teachers' perceptions of inclusive leadership were found to be very high and teachers' levels of work engagement were found to be high. Teachers' perceptions of inclusive leadership significantly differ based on variables such as gender, age, school level, length of service in the institution, educational background, field, and marital status. Teachers' work engagement levels also show significant differences according to gender, age, school level, and seniority variables. Furthermore, positive and significant relationships were identified between inclusive leadership and work engagement, as well as its sub-dimensions. While a moderate positive relationship was observed between inclusive leadership and work engagement, similar but lower-degree significant relationships were found with vigor and dedication. A moderate positive relationship was also found between inclusive leadership and absorption. In addition, inclusive leadership was found to be a significant predictor of work engagement and its sub-dimensions. The findings were compared with the literature, discussed in detail, and various recommendations were provided.