Cennet ağacı (ailanthus altissima) kullanılarak sentezlenen biyokömürün nükleer atık yönetiminde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Usability of biochar synthesized from the tree of heaven (ailanthus altissima) in nuclear waste management
  1. Tez No: 940546
  2. Yazar: MELİKE DOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Nükleer enerjiden faydalanmakta olan ülkelerin nükleer atık yönetiminde bilgi birikimine sahip olmaları ve potansiyel riskleri kabul edilebilir seviyelere indirmeleri son derece önemlidir. Türkiye'de hali hazırda nükleer santral kurulumu ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. Yakın gelecekte işletmeye alınacak olan santrallerin enerji üretimi sonucunda radyoaktif atıklar oluşturacağı göz önünde bulundurulduğunda yürütülecek projeler ve kazanılacak deneyimler yerli bilgi birikiminin oluşturmasına katkı sağlayacaktır. Atıksu arıtımında uygulanan birçok teknik arasında adsorpsiyon basit işlem, düşük maliyet ve yüksek verimlilik gibi avantajları nedeni ile en yaygın ve en ekonomik teknolojidir. Tez çalışması kapsamında biyokütle kaynağı olarak hızlı yetişen ve düşük maliyetli Cennet Ağacı (Ailanthus Altissima) seçilmiş, doğrudan piroliz ve impregnasyon-piroliz yöntemi uygulanmıştır. İmpregnasyon-piroliz yönteminde (1:1), (1:3) ve (1:5) oranlarında AA:FeCl3·6H2O kullanılmıştır. FeCl3·6H2O emdirilen ve ham örnekler azot ortamında 400 °C, 600 °C ve 800 °C'de piroliz edilmiştir. Sentezlenen manyetik biyokömür örneklerinin FTIR, SEM-EDX, XRD, XRF, VSM, BET yüzey alanı ve gözenek analizleri ile ilgili karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çözeltilerden stronsiyum ayrılmasında metal alım kapasitesi ve dağılım katsayısı üzerinde etkili olan çözelti pH'sı, temas süresi, başlangıç metal derişimi, sıcaklık gibi parametrelerin etkileri incelenerek optimum koşullar saptanmıştır. Sentezlenen biyokömür örneklerinin izoterm modellerine uygunluğu belirlenerek, termodinamik veriler hesaplanmıştır. Adsorplanan radyonüklitlerin uygun sıyırma reaktifleri kullanılarak desorpsiyon çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışma ekonomik, çevre dostu ve alternatif bir hammadde kullanılarak stronsiyumun biyokömür ve manyetik biyokömür ile sulu çözeltilerden uzaklaştırılması, uzaklaştırma mekanizmalarının ortaya konması ve bu prosesi etkileyen faktörlerin incelenmesi açısından literatüre büyük katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
It is extremely important for countries that benefit from nuclear energy to have knowledge in nuclear waste management and to reduce potential risks to acceptable levels. Sudies on nuclear power plant installations are currently ongoing in Turkey. Considering that the power plants that will be put into operation in the near future will generate radioactive waste as a result of energy production, the projects to be carried out and the experiences to be gained will contribute to the formation of domestic knowledge. Among the many techniques applied in wastewater treatment, adsorption is the most common and economical technology due to its advantages such as simple operation, low cost and high efficiency. Within the scope of the thesis study, fast growing and low cost Tree of Heaven (Ailanthus Altissima) was selected as a biomass source and direct pyrolysis and impregnation-pyrolysis methods were applied. In the impregnation-pyrolysis method, AA:FeCl3·6H2O was used in the ratios of (1:1), (1:3) and (1:5). FeCl3·6H2O impregnated and raw samples were pyrolyzed at 400 °C, 600 °C and 800 °C in nitrogen environment. The characterization of the synthesized magnetic biochar samples was carried out by FTIR, SEM-EDX, XRD, XRF, VSM, BET surface area and pore analysis. The effects of parameters such as solution pH, contact time, initial metal concentration, and temperature, which are effective on the metal uptake capacity and distribution coefficient in the separation of strontium from solutions, were examined and optimum conditions were determined. The conformity of the synthesized biochar samples to isotherm models was determined and thermodynamic data were calculated. Desorption studies were carried out using appropriate stripping reagents for the adsorbed radionuclides. With this study, the removal of strontium from aqueous solutions with biochar and magnetic biochar using an economical, environmentally friendly and alternative raw material, the determination of the removal mechanisms and the examination of the factors affecting this process will make great contributions to the literature.