Rethinking humanity in the Anthropocene: A posthumanist reading of Margaret Atwood's Maddaddam trilogy and Richard Powers' the overstory
Antroposen çağinda insanliği yeniden düşünmek: Margaret Atwood'un Delli Addem üçlemesi ve Richard Powers'in her şeyin hikayesi üzerine posthümanist bir inceleme
- Tez No: 940547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Posthumanizm perspektifinden yapılan bu inceleme, çağdaş edebiyatı ele alarak, Antroposen Çağı'nda insan ve insan dışı varlıklar arasındaki dinamik etkileşimi kapsamlı bir biçimde incelemektedir. İnsan ve insan dışı eyleyicilik, çoktürlü yaşam, anlatı ve posthuman etik gibi temel kavramlara odaklan analiz, geleneksel antroposen senaryolara eleştirel bir yaklaşım sunar. Bu bağlamda, eyleyiciliğin yalnızca insana özgü bir özellik olarak kabul edilmesinin ötesine geçerek, bitkiler, hayvanlar ve teknoloji gibi insan dışı aktörlerin de dünyayı aktif bir şekilde şekillendirip etkilediğini gözler önüne sermektedir. Seçilen edebi eserlerdeki anlatılar, bu dönüşen ilişkileri aydınlatan güçlü bir araç olarak işlev görmekte, birlikte varoluşun etik boyutlarını ve türler arası bağımlılığın karmaşık yapısını açığa çıkarmaktadır. Margaret Atwood'un DelliAddem Üçlemesi ve Richard Powers'ın Her Şeyin Hikayesi eserlerinden yararlanarak yapılan bu araştırma, insanın doğayla kurduğu ekolojik ve etik ilişkiler ağındaki yerini yeniden düşünmenin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, posthuman düşüncenin tarihsel gelişimini ve Antroposen' in etkilerini ele alarak başlamaktadır. Doğanın insan eliyle sömürülmesi ve insan-teknoloji ilişkisindeki dönüşüm, bu bağlamda değerlendirilmektedir. Sonrasında, ekoeleştirinin evrimi ve materyalist ekoeleştiri yaklaşımları incelenerek, eyleyicilik ve aktör-ağ teorisi gibi önemli kuramsal kavramlar açıklanmaktadır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde, Donna Haraway ve Rosi Braidotti'nin posthuman etik kuramları aracılığıyla çoktürlü yaşam, karşılıklı oluş ve etik sorumluluk üzerine ilişkileri irdelenmektedir. Ayrıca, biyomühendislik, insan dışı eyleyicilik ve çevre aktivizmi konuları da analiz edilmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, posthuman etik anlayışının –saygı, iş birliği ve karşılıklı sorumluluk temellerine dayalı olarak– giderek daha da iç içe geçmiş hale gelen dünyamızda sürdürülebilir ve uyumlu bir geleceği inşa etmek için temel bir kuramsal Zemin sunduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Through a posthumanist lens, this study critically engages with contemporary literature to examine the dynamic interplay between human and non-human entities in the Anthropocene. Focusing on key concepts such as human and non-human agency, multispecies living, storytelling, and posthuman ethics, the analysis challenges traditional anthropocentric frameworks. It explores how agency -once considered an exclusively human attribute- extends to non-human actors, including plants, animals, and technology, all of which actively shape and influence ecological and narrative realities. The narratives within the selected works serve as compelling mediums through which these evolving relationships are illuminated, revealing the ethical dimensions of coexistence and the complexities of interspecies interdependence. Drawing upon Margaret Atwood's The MaddAddam Trilogy and Richard Powers' The Overstory, this research underscores the need to reconsider how humans fit into the ecological and ethical network of the natural world. The study begins by examining the historical development of posthuman thought, emphasizing the implications of the Anthropocene, the human exploitation of nature, and the changing relationship between humans and technology. It then traces the evolution of ecocriticism into material ecocriticism, incorporating foundational concepts such as agency, actor-network theory, and agential realism. Building upon this theoretical groundwork, the research investigates posthuman ethics, through the works of Donna Haraway and Rosi Braidotti, with particular emphasis on multispecies living, mutual becoming and collective responsibility. The analysis of The Maddaddam Trilogy focuses on themes such as bioengineering, narrative agency, and spiritual development among posthuman species, while the discussion of The Overstory centers on vegetal agency, environmental activism, and the narrative agency of trees. Ultimately, the dissertation synthesizes these findings to argue that posthuman ethics—grounded in relationality, respect, cooperation, and mutual responsibility—offers a crucial framework for envisioning a more sustainable and harmonious future in an interconnected world.