Bir sorgulama yöntemi olarak resimde psikolojik-görsel gerilim olgusu
The Phonemenon of psychologic-visual tension in the painting as a method of interrogation
  1. Tez No: 94055
  2. Yazar: TUNCAY KEÇELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİR SORGULAMA YÖNTEMİ OLARAK RESİMDE PSİKOLOJİK-GÖRSEL“GERİLİM”OLGUSU Tuncay KEÇELİOĞLU Danışman :Yrd.Doç.Mehmet KAVUKÇU 2000-Sayfa: 127 Jüri:Yrd.Doç.Mehmet KAVUKÇU Yrd.Doç.Erol KILIÇ Yrd.Doç.Nafia ÖZDEMİR Toplum ve bireylerin haz ilkesinin yeterince oluşmaması ile kendilerini sıkıntıya sokmaları, özellikle çağımızın en önemli rahatsızlıklarından olsa gerek. Çağın getirdiği, çevremizde gelişen pek çok olaya duyarsız kalmak imkansız gibi. Aşırı stres, hava kirliliği, doğal oluşumlar bu rahatsızlıkları artıran etkenler. Psikoloji ve psikanalizin bu durama nasıl baktığını biraz incelemek gerekir. Her bir rahatsızlığı ileride davranış bozukluğuna götürebilecek ve sanat tarihi boyunca birçok sanatçının çıkış noktası olan bilinç altlarını bir gözden geçirmek gerekmekte. Başta Frued olmak üzere, pek çok bilim adamının altını çizdiği bazı kavramlar, toplum ve bireyleri rahatsız ederlerken geriliminde ana kaynaklarını teşkil etmekteler. Aslında, tüm davranış bozukluklarından kurtulabilmemiz için sorunların kaynağına inmemiz ve üzerlerine gitmemiz gerekli.Yani sorgulama dışında başka bir seçeneğimiz yok. Sanat tarihine kısaca göz gezdirdiğimizde birçok sanatçının“Gerilim”ve“Korkular”üzerine yapıtlar ortaya koyduğunu görebiliriz. Sanatçılar, fantazyayı da kullanarak hayal güçlerini zorlamışlar yaşamda, çekindikleri, tedirgin oldukları, gerildikleri her konuyu irdelemişlerdir. Bu bir senfonide olduğu gibi bir heykelde, şiirde, roman ve resimde kendini göstermiş, bazen vampir, bazen yaratık, bazen de bir savaş sahnesi olarak önümüze sunulmuştur. Aslında, her yapıtta biraz gerilim olduğu bir gerçektir. Alfred HITCHCOCK'un“sapık”, DEMME'nin“Kuzuların sessizliği”, PENTAGRAM'ın“Anatolia”, PICASSO'nun“Guarnica”yapıtlarında direkt olarak sorgulanan gerilim bir Turan EROL manzarasında, bir CEZANNE natürmordunda da dolaylı olarak karşımıza çıkabilir. Toplum ve bireylerin sorgulandığı bu çalışmada, sanatın, psikanaliz alt yapısı ile bir tedavi şekli olabileceği ve“GERİLİM”için bir reçete sunabileceği gerçeği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS THE PHENOMENON OF PSYCHOLOGİC-VISUAL“TENSION”IN THE PAİNTÎNG AS A METHOD OF INTERROGATION Tuncay KEÇELIOGLU Supervisor : Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU 2000-PAGE : 127 Jury : Yrd.Doç.Mehmet KAVUKÇU Yrd.Doç.Erol KILIÇ Yrd.Doç.Nafia ÖZDEMİR The society's and the individual's principle of pleasure that doesn't consist enough and suffering themselves, must be the most important trouble especially in our age. It may be impossible to be sensitive to the most events happening in our environment that our age brought. On verstress, air pollution and natural formations are the factors which increases these troubles. It is necessary to investigate the psychology and how psychoanalysis looks at that situation. And it is also necessary to look over the subconscious that will be a starting point of many artists during the history of art and each trouble that will cause behaviour defect in the future. First of all Freud and other scientists who emphasised many of the concepts, while disturbing the society and individuals they constitute the main sources of the suspense. Essentially, to escape from all the behaviour troubles we must understand and go over the source. That is we don't have another alternative except to interrogate. When we look through the history of art, we can see that many artists produce works about“tension”and“fears”. Artists forced their imagination by using fancy and they scrutinized all the subjects that they forbeared, discomposed, stretched. As this is in a symphony, it showed itself in a statue, poetry, novel and in a paint and sometimes it is presented to us as a vampire, creature and a war stage. In fact it is a reality that each work has some tension. The“tension”which appears directly in the works of Alfred HITCHCOCK'S“pervert”DEMME's“The Silent of the Lambs”, PENTAGRAM 's“Anatolia”, PlCASSO's“Guarnica”my appear indirectly in a Turan EROL's perspective, a CEZANNE'S still life. In this work which the society and the individuals interrogated, it is seen the reality of the art being a treatment with the infrastructure of psychanalysis and being presented a prescription for“TENSION”.