Lojistik regresyon modeli ve Yurt-Kur uygulaması
Logistic regression and Yurt-Kur application
- Tez No: 94054
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN OKTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Sadrettin ÜSTÜN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erkan OKTAY 2000 - Sayfa: 84 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Erkan OKTAY Prof. Dr. Alaaddin BAŞAR Prof. Dr. ÖmerAKBULUT Tez çalışmasının amacı Türkiye'de sosyal bilimler alanında bu güne kadar pek kullanılmamış olan lojistik regresyon konusunu araştırmak ve Yurt-Kur verileriyle bir uygulama yapmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde lojistik regresyon modelinin uygulama alanları ve basit lojistik regresyon modeli tanıtılmıştır. İkinci bölümde çoklu lojistik regresyon modeli örneklerle izah edilmiştir. Son bölümde ise üniversite öğrencilerinin Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarım tercihlerinde etkili olan faktörler incelenmiştir. Veriler SPSS paket programının kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan uygulama ile, daha çok sağlık bilimlerinde kullanılan lojistik regresyon analizinin sosyal konulardaki araştırmaların analizinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Sadrettin USTUN Supervisor: Assist. Prof. Dr. Erkan OKTAY 2000 - Page: 84 Jury: Assist. Prof. Dr. Erkan OKTAY Prof. Dr. Alaaddin BAŞAR Prof. Dr. Ömer AKBULUT The objective of this study is to examine logistic regression, which is rarely used in social sciences in Turkey till now, and to explain it using Yurt-Kur data. In the first chapter of the study consisting of mainly three chapter basic logistic regression and its application areas are generally described. In the second chapter multiple logistic regression is introduced and many examples are given. In the application of the study it is examined why undergraduate students prefer Yurt-Kur which offers shelter and scholarship to students.The data were analyzed by using SPSS for windows. The application has shown that logistic regression analysis used commonly in health sciences can be used in social studies as well.