Periyodik gürültünün frekans düzleminde giderilmesi içingörüntü filtreleme algoritması tasarımı
Design of an image filtering algorithm for the removalof periodic noise in the frequency domain
  1. Tez No: 940564
  2. Yazar: CEMAL AYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsansız ve Otonom Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dijital görüntüler, iletim veya işleme süreçlerinde elektromanyetik girişimler veya çevresel faktörlerden kaynaklanan periyodik gürültülere maruz kalabilmektedir. Bu tür gürültüler, belirli motifler halinde oluşarak görüntü kalitesini düşürmekte ve görsel bilgide kayıplara neden olmaktadır. Söz konusu kayıpları gidermek amacıyla, frekans ve uzamsal düzlemde çeşitli filtreleme teknikleri geliştirilmiştir. Ancak, geleneksel filtreleme teknikleri belirli frekans aralıklarını baskılasa da, sabit parametreler ile çalışmaları nedeniyle farklı yoğunluk ve dağılıma sahip gürültülerde her zaman etkili bir çözüm sunamamaktadır. Bu durum, farklı yoğunluk ve dağılımlara sahip gürültüler için her zaman ideal bir çözüm sunmamaktadır. Bu çalışmada, sabit parametrelerin sınırlamalarını ortadan kaldıran, spektrumda gürültü bileşenlerini analiz ederek her görüntüye özel filtreleme parametreleri belirleyen ve periyodik gürültü frekanslarını otomatik olarak tespit edip adaptif çentik filtre (Notch Filter) uygulayan bir algoritma geliştirilmiştir. Önerilen yöntem, yalnızca gürültü bileşenlerini hedef alarak gereksiz bilgi kayıplarını önlemekte ve görüntü detaylarının korunmasını sağlamaktadır. Böylece, geleneksel yöntemlerin geniş bantlı baskılama sonucu ortaya çıkan kayıplar önlenmiş ve görüntü kalitesini daha iyi koruyan bir yaklaşım sunulmuştur. Algoritmanın başarımı, MATLAB kullanılarak görsel ve sayısal analizlerle değerlendirilmiştir. PSNR ölçütü kullanılarak farklı filtreleme yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemin periyodik gürültüyü başarıyla giderdiğini ve görüntüdeki yapısal bütünlüğü daha iyi koruduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın, periyodik gürültülerin frekans düzleminde giderilmesine yönelik literatüre katkı sağlaması ve gelecekteki çalışmalara referans oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
During transmission or processing, digital images may be subject to periodic noise caused by electromagnetic interference or environmental factors. Such noises occur in certain patterns, degrading image quality and causing loss of visual information. Various filtering techniques have been developed in the frequency and spatial planes to eliminate these losses. However, although traditional filtering techniques suppress certain frequency ranges, they do not always provide an effective solution for noises with different intensities and distributions because they work with fixed parameters. This situation does not always provide an ideal solution for noises with different densities and distributions. In this study, an algorithm is developed that eliminates the limitations of fixed parameters, analyzes the noise components in the spectrum and determines filtering parameters specific to each image, and automatically detects periodic noise frequencies and applies an adaptive notch filter. By targeting only the noise components, the proposed method prevents unnecessary information loss and preserves image details. Thus, the losses caused by broadband suppression of conventional methods are avoided and an approach that can better preserve image quality is presented. The success of the algorithm is evaluated by visual and numerical analysis using MATLAB. It is compared with different filtering methods using the PSNR metric. The results show that the proposed method successfully removes periodic noise and better preserves the structural integrity of the image. This study is expected to contribute to the literature on the removal of periodic noise in the frequency domain and serve as a reference for future studies