Blokzincir teknolojileri ve akıllı sözleşmelerin uluslararası ticarette kullanılabilirliğinin hukuk ve ekonomi ekseninde analizi
Analysis of the availability of blockchain technologies and smart contracts in international trade on the axis of law and economics
- Tez No: 940563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERHAN BİLMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz blokzincir teknolojileri dijital çağın en önemli unsuru haline gelmiştir. En genel şekliyle şeffaf bilgi paylaşımı sağlayan bir veritabanı hizmetidir. Akıllı sözleşmeler de iki taraf arasında aracı olmaksızın ve geriye dönüşün elverişli olmadığı sözleşmelerdir. Blokzincir tabanlı oluşturulan bu sözleşmeler pek çok alanda kullanılarak hem zamandan tasarruf edilmesini sağlayarak hem de şeffaf olduğu için pek çok kişinin veya kuruluşun kullandığı bir teknoloji haline gelmiştir. Blokzincir teknolojileri ve akıllı sözleşmelerin uluslararası ticarette kullanılabilirliğinin hukuk ve ekonomi ekseninde analizi başlıklı çalışmamın konusu bu alanda bibliyometrik analiz ve data analizi yaparak literatürün nereye gidebileceğini tartışmaktır. Aynı zamanda blokzincir teknolojilerinin gelişen bir teknoloji oluşundan neleri değiştirdiğinden geleneksel yöntemlere göre, uluslararası ticaretin nasıl etkilendiği analiz edilmek istenmektedir. Özellikle bu konuda bir çalışma yapmamın amacı son zamanlarda bu alanda artan akademik ilginin olması ve gelecek yıllarda bu teknolojilerin daha da gelişip yaygınlaşacağının tahmin edilmesidir. Bununla beraber de Scopus ve Web of Science üzerinden çalışmamla ilgili makaleler derlenip R Studio programı ile bibliyometrik bir analiz sunulmuştur. Analizle birlikte de en çok kullanılan anahtar kelimelerin neler olduğu, en çok hangi ülkelerin bu tür çalışmalara destek verdiği, kurumsal katkılar, coğrafi işbirlikleri, çekirdek kaynaklar gibi pek çok analiz görsellerle deseklenmiştir. Analizde en çok çalışmaların Amerika, İngiltere ve Çin üzerinde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Fakat Avrupa'da da Almanya gibi ülkelerde pilot çalışmaların olmasıyla gelecekteki günlerde bu tür gelişmelerin daha da artacağı tartışılmaktadır. Bu açıdan geleceğin de en çok tartışılan konularından biri olacağı blokzincir teknolojileri gelişimleri açısından da literatürde önemli bir yer kaplamaktadır. Ancak şu da belirtilmelidir ki literatürde 2015'e kadar yapılan çalışmalarda daha çok blokzincir teknolojileri ile ilgili teorisel zeminde durulurken 2020'den sonra pandemiyle de birlikte dijitalleşmenin öneminin artmasıyla inovasyon ve akıllı sözleşmeler daha da önem kazanmıştır. İlerideki çalışmalarda da bu konuyla ilgili bibliyometrik analiz yapılırken konuya daha bütünsel yaklaşılıp farklı alanlarda etki oluşturup oluşturmayacağı farklı anahtar kelimelerle ölçülebilir. Aynı zamanda blokzincir teknolojilerinin ve akıllı sözleşmelerin sosyal ve etik değerler üzerindeki etkileri alanındaki çalışmaların az olması sebebiyle bu konularda da yoğunlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technologies, which we have heard a lot about in recent years, have become the most important element of the digital age. In its most general form, it is a database service that provides transparent information sharing. Smart contracts are contracts between two parties without intermediaries and without the possibility of reversal. These blockchain-based contracts are used in many areas and have become a technology used by many people or organizations, both by saving time and being transparent. The subject of my study titled analysis of the usability of blockchain technologies and smart contracts in international trade in terms of law and economy is to discuss where the literature can go by conducting bibliometric analysis and data analysis in this field. At the same time, it is desired to analyze how international trade is affected by what changes blockchain technologies have made as a developing technology, compared to traditional methods. The purpose of conducting a study on this subject in particular is that there has been increasing academic interest in this field recently and it is predicted that these technologies will develop and become more widespread in the coming years. In addition, articles related to my study were compiled from Scopus and Web of Science and a bibliometric analysis was presented with the R Studio program. Along with the analysis, many analyses such as the most used keywords, which countries support such studies the most, institutional contributions, geographical collaborations, core resources are supported with visuals. In the analysis, it is determined that most studies are concentrated on the USA, the UK and China. However, with the pilot studies in countries such as Germany in Europe, it is discussed that such developments will increase in the future. In this respect, blockchain technologies, which will be one of the most discussed topics of the future, occupy an important place in the literature in terms of their development. However, it should be noted that while the studies conducted in the literature until 2015 mostly focused on the theoretical grounds related to blockchain technologies, after 2020, innovation and smart contracts gained more importance with the increasing importance of digitalization with the pandemic. In future studies, while conducting bibliometric analysis on this subject, the subject can be approached more holistically and whether it will have an impact in different fields can be measured with different keywords. At the same time, since there are few studies on the effects of blockchain technologies and smart contracts on social and ethical values, these issues can also be focused on.