İzmir Nif (Olympos) Dağı Karamattepe kazılarında bulunan yumuşakça kabuklarının incelemesi
Examination of Mollusk Shells from Karamattepe excavations at Mount Nif (Olympos) in Izmir
  1. Tez No: 940565
  2. Yazar: BUSE AYŞEGÜL TOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DANİŞ BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, İzmir ili Nif Dağı Karamattepe Antik Çağ yerleşiminde bulunan yumuşakça kabukları incelenmiştir. Nif Dağı'nda yer alan Ballıcaoluk, Dağkızılca ve Başpınar arkeolojik alanları kronolojik farkları olması nedeniyle çalışmanın odak noktası olmamakla birlikte, yakın coğrafyada yer almaları nedeniyle bölgesel değerlendirmeye katkı sağlaması amacıyla değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada 1425 bireye ait yumuşakça kabuğu incelenmiş, tür yoğunlukları ve kullanım alanları irdelenmiştir. Yumuşakçaların morfolojik özellikleri ve kullanım alanlarına dair bilgiler derlenmiştir. Elde edilen verilerin analizlenmesi ile Nif Dağı topluluklarının yumuşakçaları besin olarak tüketmiş olabileceği ve kabuklarını süs ögesi olarak kullanmış olabileceği anlaşılmıştır. Yumuşakçalar büyük bir oranla denizel kökenlidir. Bu tez çalışması, Antik Çağ insanlarının beslenme biçimleri ve kültürel yapıları ile ilgili katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates mollusc shells unearthed at the ancient settlement of Karamattepe on Mount Nif, located in İzmir Province. While the primary focus is on Karamattepe, nearby sites such as Ballıcaoluk, Dağkızılca, and Başpınar are also considered for regional context, despite their chronological differences. A total of 1,425 mollusc shell specimens were examined, with analyses focusing on species abundance and their various uses. The study compiles information on the morphological characteristics of the molluscs and their applications. Findings indicate that the communities of Mount Nif utilized these molluscs as food sources and ornamental items. The majority of the molluscs are of marine origin. This research contributes to our understanding of the dietary habits and cultural practices of ancient populations in the region.