2000 sonrası Türk sinemasında biyografik filmlerin izleyiciye ulaşmasında yapımcı stratejileri: Dijital sanatlar örneği
Production strategies for reaching audiences in biographical films in Turkish cinema after 2000: The case of digital arts
- Tez No: 940567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE KÖSE ÖZELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2000 sonrası Türk sinemasında biyografik filmlerin izleyiciye ulaşmasında yapımcı stratejilerinin rolünü incelemektir. Bu araştırmada, özellikle Dijital Sanatlar Yapım gibi öncü yapım şirketlerinin stratejilerini ele alarak, biyografik film türünün nasıl popülerleştiği, bu filmlerin yapım süreçleri, izleyiciyle buluşma yöntemleri ve pazarlama stratejileri üzerinde durulmuştur. Biyografik filmlerin Türk sinemasındaki belirli yapımcı stratejilerinin başarısına dayanması tezde ele alınan temel argümandır. Bu stratejiler, özellikle tarihî ve kültürel değerlerle bağlantılı konuların seçilmesi, yüksek prodüksiyon kalitesi, dijitalleşmenin etkisi ve etkili pazarlama yöntemlerinin kullanılması gibi unsurlardan oluşmaktadır. 2000 sonrası Türk sinemasında biyografik filmler, hem sanatsal hem de ticari açıdan büyük bir yer edinmiştir. Yapımcı stratejileri, dijitalleşme ve yüksek yapım kalitesi gibi unsurlar biyografik filmlerin izleyici kitlesini olumlu yönde etkileyerek artırmıştır. Bu tez, biyografik filmlerin sadece bir sanat dalı değil, aynı zamanda kültürel mirası aktaran bir araç olarak da Türk sinemasında önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of production strategies in reaching audiences for biographical films in Turkish cinema after 2000. This research focuses on the strategies of pioneering production companies, particularly Digital Arts Production, to analyze how the biographical film genre has gained popularity, the production processes of these films, their methods of reaching audiences, and marketing strategies. The main argument of this thesis is that biographical films in Turkish cinema is based on the success of specific production strategies. These strategies include selecting subjects linked to historical and cultural values, maintaining high production quality, utilizing digitalization, and implementing effective marketing techniques. Biographical films have gained significant artistic and commercial importance in Turkish cinema after 2000. Production strategies, digitalization, and high production quality have positively influenced and expanded the audience base for these films. This thesis highlights that biographical films are not only a form of art but also serve as a means of conveying cultural heritage, playing a crucial role in Turkish cinema.