Hüseyin Cahit (Yalçın) Bey'in siyasi hayatı (1908 - 1913)
Political life of Hüseyin Cahit (Yalçın) (1908 - 1913)
- Tez No: 94058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu araştırmanın konusu Hüseyin Cahit Bey'in, İttihat ve Terakki'nin“Denetleme iktidarı”dönemindeki siyasî hayatıdır. Hüseyin Cahit Bey, garp kültürünü benimsemiş bir kişi olmasına rağmen, II. Meşrutiyet'in ilanından önce siyasî hürriyet anlayışına uzak durmuş ve hiçbir cemiyete üye olmamıştır, ü. Meşrutiyet'in ilanı ile siyasî hayata atılan Hüseyin Cahit Bey, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katılmış ve 1908 yılında Cemiyet'in İstanbul mebusu olmuştur, l Ağustos 1908 tarihinde Tevfik Fikret ve Hüseyin Kâzım ile birlikte Tanin Gazetesi'ni yayınlayarak gazetede aşın bir şekilde İttihat ve Terakki'yi savunmuştur. Tanin'deki şiddetli yazılan nedeniyle 31 Mart Vakası sırasında isyancılar tarafindan öldürülmek istenmiş, ancak Selanik'e kaçarak canını zor kurtarmıştır. Gazi Ahmet Muhtar Paşa hükümetine yaptığı muhalefet nedeniyle Divan-ı Harp tarafindan bir ay hapse mahkum edilen Hüseyin Cahit, Kâmil Paşa iktidan zamanında İttihatçılara uygulanan baskı nedeniyle yurt dışına kaçmıştır. Babıâli Baskını sonrası yurda dönen Hüseyin Cahit Bey, İttihatçı arkadaşlanyla görüş ayrılığına düşerek Ocak 1914'te Tanin Gazetesi'ni İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne satmıştır. Bu tarihten Mondros Mütarekesi'ne kadar geçen devre, hayatinin edebiyattan ve siyasetten uzak en verimsiz dönemi olmuştur. 1957 yılında vefat eden Hüseyin Cahit Bey, İttihat ve Terakki tarih sahnesinden silininceye kadar ona olan sadakatini devam ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes Hüseyin Cahit Bey's the“Control goverment”of Comittee of Union and Progress. Although he adepted Western culture, Hüseyin Cahit was for from the understanding of freedom and did not join any institution, before the declaration of the second constitution. With the declaration of the second Constitution, Hüseyin Cahit joined comittee of Union and Progress, and became a it's parlamentarian from istanbul. Starting Tanin newspaper with Tevfik Fikret and Hüseyin Kâzım on August l, 1908, he supported Comittee Union and Progress extremely. Became of his extreme writings in Tanin, rebels wanted to kili him during 31 March occurence and he saved his life escapy to Salonica. Hüseyin Cahit, who was sentenced a month's prison because of his oppositıon to Gazi Ahmet Muhtar Paşa's goverment, escaped abro and due to pressures on members of Comittee of Union and Progress during Kâmil Paşa's goverment, Hüseyin Cahit, who came back to the country during Babıali blow, was not in good terms with Comittee of Union and Progress any longer, and sold Tanin newspaper to them on January 1914. The period from this to Mondros Armistice became the least produetive part of his Hfe for from literatüre and politics. Hüseyin Cahit, who died in 1957, kept his loyalty to Comittee of Union and Progress tül the time the Comitte disappeared.