Örgütsel uyum ve oriyantasyon
Organizational adaptation and orientation
- Tez No: 94057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜTSEL UYUM VE ORİYANTASYON Erdoğan ALSAN Danışman: Doç.Dr. Nurullalı GENÇ 2000-Sayfa: 112 Jüri: Doç.Dr. Nurullah GENÇ Örgüt ve birey arasındaki ilişkinin, niteliği son yıllarda psikolojik sözleşme kavramıyla açıklanmaktadır. Birey ve iş uyumunun örgütsel açısından önemi ise verimliliğin artması, işgücü, devir oranının düşmesi devamsızlığın azalması şeklinde görülecektir. Bireyler örgütlerin temci birimleridir. Birey davranışlarını mensubu olduğu gruba uydurma gayreti içindedir. Grup normlarının benimsenmesi iki aşamada olur. Bunlardan birincisi uyum gösterme diğeri içselleştirmedir. Kişi bulunduğu örgütün, örgütsel yapısına uyması verimliliği olumlu yönde etkileyecektir. Bir örgütte bulunan bireyler arasındaki psikolojik ve sosyal uyum derecesi, işletmenin sosyal yapının derecesi olarak görülebilir. Çatışma, anlam olarak kişiler arasındaki anlaşmazlık olarak açıklanabilir. Birey ve örgüt uyumun sağlanmasında örgüt içindeki çatışmaları önlemek yönetimin karşılaştığı en güç sorunların başında gelmektedir. Bireylerarası haberleşme, bilgi, fikir ve duyguların bir kimseden diğerine geçme sürecidir. Birey ve örgüt arasındaki rıza ilişkisinin devamı için en önemli nitelikler ise, gelir, sosyal güvenlik, bireyin işinde yükselmesi, bireysel güç ve yetki kazandırma, yönetime katılma olanaklarının sağlanması, eşit ve sürekli bir disiplin mekanizmasının örgüt içinde varlığını yitirmemesidir. örgüt kültürü baskın ve paylaşılan değerlerden oluşan, çalışanlara sembolik anlamlarda yansıyan, işletme içinde anlatılan hikayeler, inançlar ve sloganlardan oluşan bir yapı olarak tanımlayabiliriz. Personel seçimi sürecinin tüm aşamaları tamamlandıktan sonra en uygun işgören seçilmiş olabilir. Oriyantasyon kapsam olarak yeni işgörenlerin yeni çevrelerine öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Bu birkaç yolla sağlanır. -Başlangıçta bir izlenim yaratma, -Kişilerarası kabulü, -Bireysel ve örgütsel başarımı artırma Oriyantasyon eğitiminde yeni işgörene kendisini ilgilendirecek bilgilerin verilmesinde başlıca yöntem ve araçlar şunlardır: İşletmeyi tanıtıcı yayınlar, konferanslar, açık oturumlar, grup toplantıları, görsel teknikler ve işletme içi geziler. Oriyantasyon hedeflerinde her işletmenin kendi yapısına uygun bir işe alıştırma programı geliştirmesi gerekir. Oriyantasyonun bireyin işe alınmasında büyük etkisi vardır. Dolayısıyla oriyantasyonda birey tek tek ele alınmalı ve işgörenlerin tümüne uygulanmalıdır. Oriyantasyon uzun süreli olmalıdır. Birey ise öğrendiklerinden sorumlu tutulmalı, mümkünse bireylere başarı belgesi verilmelidir. Oriyantasyon ve eğitim ilişkisinde eğitim bireyin kendine güven ve başarı duygusunu geliştirir. Eğitim bireylerin kavrama ve yazma yeteneğini yükseltir ve yeni sorumluluk alma korkusunu giderir.Oriyantasyon ve eğitimin bütünleşmesi sonucu, birey örgütsel politikalara, kurallara uyar; morali düzelir ve bireylerarası ilişkilerin düzeyini yükseltir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THEStS ORGANIZATIONAL ADAPTATION AND ORIENTATION Erdoğan ALSAN Supervisor: Associate Pro f. Dr. Nurullah GENÇ 2000-Page: 112 Jury: Associate Prof.Dr. Nurullah GENÇ The quality of the relationship between the organization and the individual has been explained with the concept of psychological agreement recently, In organisational terms. The importance of work and individual harmony will be seen with an increase in productivity, decrease in labour work and the rate of circulation, and lessening in discontinuity, individuals are the main units of the organizations. An individual tends to adapt his behaviours to the organization he belongs to. Adoptation of group norms happens in two stages. The first of these is the adoptation, and the ather is to have the individual feel himself with in the group. The adaptation of the individual to the organizational structure of the organization he belongs to will affect the productivity positively. The degree of psychological and social adaptation between the individuals in an organization can be seen as the degree of the social structure of the enterprise. The conflict can be explained as the disagreement among the individuals. In providing the adaptation between the individual and the organization, the most important difficulty that management encounters is to prevent the conflict in an organization. The communication among the individuals is the process of transferring the information, ideas and feelings from onev to another. The most important qualifications in continuing the relationship of agreement between the individual and the organization are income, social security, promotion of the individual in his work, providing the individual with power and authority, the opportunities of taking part in management, and not losing effectiveness of a fair and constant mechanism of a discipline. The culture of the organization can bi defined as a structure made up of dominant and shared values; stories, beliefs and slogans which are narrated in an organization, reflected to the workers symbolically. After the completion of all the stages of the process of personal selection, the most optimal worker can be chosen.The purpose of the orientation is to help the new workers adapt their surroundings. This can be achieved in several ways: to create an impression in the beginning tolerance among the individuals - to increase individual and organizational success. The main methods and means to give the necessary information in the training of orientation to the workers are: the publications that present the enterprise, conferences, goup meetings, audio-visual techniques, panel discussions and domestic excursions. Among the purposes of the organization, each enterprise has to develop an adaptation program, which is relevant to its own structure, for the work. Orientation has e great influence for an individual in getting the job. For this reason, the individuals should be treated one bay one in an orientation and this should be applied to all workers. Orientation should be long term. The individual should be held responsible for what he has hearnt and if possible.The individual should be given a certificate. Training in the relationship of orientation of training, enriches the individual's self confidence and feelings of success. Training improves the individual's comprehension and writing ability and removes their fear of getting responsibility. As a result of the integration of the orientation and training the individual obeys the organizational policies and rules, he has a good mood and increases the level of his relationships with the other individuals.