An investigation on the impact of natural ventilation on the building thermal performance in different climate conditions using CFD analysis
Farklı iklim koşullarında doğal havalandırmanın bina ısıl performansı üzerindeki etkisinin CFD analizi kullanılarak araştırılması
  1. Tez No: 940585
  2. Yazar: MOHAMMED YOUNUS HUSSEIN AL-HAMDONY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması, NV'nin binaların termal verimliliği üzerindeki etkisini ve pasif soğutma tasarımı için potansiyelini incelemektedir. Doğal havalandırma, gelişmiş iç hava kalitesi, termal konfor ve azaltılmış klima enerji performansı dahil olmak üzere çok sayıda avantaj sağlar. Tipik olarak, yer altı otopark garajları ısıyı ve iç kirleticileri gidermek için enerji yoğun mekanik havalandırma sistemlerine bağlıdır. Enerji kullanımını en aza indirmek için doğal havalandırma, yer altı garajlarının tasarımına dahil edilebilir. Yazılım programlama ile rüzgar tüneli testleri kullanarak, bu araştırma yer altı garajlarında NV için alternatif tasarımların etkinliğini araştırmaktadır. Bulgular, eğimli bir havalandırma şaftının maksimum havalandırma oranına ve en hızlı hava bozulma oranına sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, rüzgar yakalayıcılar açıklık rüzgarın yönüne baktığında doğal havalandırmayı iyileştirebilir. Ek olarak, yer altı otoparkının üzerindeki rüzgar üstü ve rüzgar altı açıklıkları arasındaki basınç farkını artırarak doğal havalandırma iyileştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the influence of NV on the thermal efficiency of buildings and its potential for passive cooling design. Natural ventilation provides numerous advantages, including enhanced indoor air quality, thermal comfort, and decreased air conditioning energy performance. Typically, underground parking garages depend on energy-intensive mechanical ventilation systems to remove heat and interior pollutants. Natural ventilation may be included in the design of subterranean garages to minimize energy usage. Using wind tunnel tests, with software programing, this research investigates the efficacy of alternative designs for NV in subterranean garages. The findings indicate that an inclined ventilation shaft has the maximum ventilation rate and the quickest air degradation rate. Additionally, wind catchers can improve natural ventilation when the opening faces the direction of the wind. In addition, by increasing the pressure differential between windward and leeward apertures above the subterranean parking, natural ventilation may be enhanced.