Majör depresif bozukluk hastalarının beyin fonksiyonel organizasyonunun sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of brain functional organization in major depressive disorder patients with healthy controls
- Tez No: 940590
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAFFET GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Majör depresif bozukluk (MDB) hastalarında işlevsel farklılıklar gösterdiği önceki birçok çalışmada ortaya konan insula, belirginlik ağının temel bir bileşeni olup; biliş, duygu, düzenleme ve interosepsiyon süreçlerinde önemli bir rol oynar. Sağlıklı bireylerde insulanın bütün beyin ile ve farklı beyin ağları ile kurduğu işlevsel bağlantıların gradyan yapısını incelenmiş olsa da, bu organizasyonun MDB hastalarında nasıl değiştiği henüz araştırılmamıştır. Bu çalışma, MDB hastaları ve sağlıklı kontroller arasında insula bağlantılarının gradyan özelliklerindeki farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 38 MDB hastasından ve 34 sağlıklı kontrolden elde edilen dinlenme durumu işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (rs-fMRI) verileri üç düzeyde (bütün beyin, insula-bütün beyin ve insula-yedi beyin ağı) gradyan analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bütün beyin düzeyinde, temel gradyan her iki grupta da transmodal bölgeleri unimodal bölgelerden ayırmıştır. Ancak, insula-bütün beyin gradyan ekseni, MDB hastalarında anterior ve posterior insula bölgeleri arasında daha az belirgin bir ayrışma ortaya koymuştur. Ek olarak, insulanın dorsal dikkat ağıyla olan işlevsel bağlantıları, MDB hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla daha fazla spesifikleşme göstermiştir. Bu bulgular, depresyondaki insula işlevsel bağlantısallığı üzerine mevcut araştırmaları genişleterek, MDB'deki farklılaşmış işlevsel organizasyonun gradyan analizi yöntemiyle incelenmesinin önemini vurgulamaktadır. Anahtar Kelimeler; bağlantısallık gradyanları; işlevsel bağlantısallık; belirginlik ağı; insula; majör depresif bozukluk
Özet (Çeviri)
The insula, which has been frequently reported in previous studies to show functional differences in patients with major depressive disorder (MDD), is a fundamental component of the salience network and plays an important role in cognition, emotion, regulation and interoception processes. Although the gradient structure of the functional connectivity of the insula with whole brain and different brain networks has been investigated in healthy individuals, the gradient organization of this brain region has not been investigated in MDD. This study aims to reveal the differences in insula gradient properties between MDD patients and healthy controls. For this purpose, resting-state functional MRI (rs-fMRI) data collected from 38 MDD patients and 34 healthy controls were analysed at three levels (whole brain, insula-to-whole brain, and insula-to-seven-brain networks). At the whole brain level, the principal gradient separated transmodal regions from unimodal regions in both groups. However, the insula-to-whole brain gradient axis showed a less clear distinction between anterior and posterior insula regions in MDD patients. In addition, the functional relationship of the insula with the dorsal attention network showed greater specificity in MDD patients compared to healthy controls. These findings extend existing research on insula functional connectivity in depression and highlight the importance of examining the differentiated functional organisation in MDD using gradient analysis. Keywords; connectivity gradients; functional connectivity; salience network; insula; major depressive disorder