Green synthesis of silver nanoparticles via using common hazel and their antibacterial and antifungal activities
Fındık yaprağı kullanarak gümüş nanopartikülerin yeşil sentezi ve antibakteriyel ile antifungal aktiviteleri
- Tez No: 940589
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP YÖNTEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bitki özütleri kullanılarak metal nanopartiküllerin sentezi, toksik kimyasalların kullanımını azaltan en basit, kullanışlı, ekonomik ve çevre dostu yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, fındığın sulu yaprak özütü kullanılarak gümüş nanopartiküllerin (Ag NPs) sentezi araştırılmıştır. Fındık yaprakları kan dolaşımını ve safra salgısını uyarır ve karaciğer ile safra kesesi şikayetleri için ilaçlarda kullanılır. Kabuğu, yaprakları, çiçekleri, ve fındıkları büzücü, yara iyileştirici, kan temizleyici, ateş düşürücü ve terletici olarak kabul edilir. Ag NP'ler UV-vis spektrofotometre, taramalı elektron mikroskobu (SEM), Elektron Dağılım X-ışığı (EDX) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) ile karakterize edilmiştir. Nanomateryalin antibakteriyel ve antifungal aktivitesi mikrodilüsyon yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Yoğun kırmızımsı kahverengi renklenme 0.002 Mm AgNO3 konsantrasyonundan daha yüksek olarak gözlenmiştir. Biyoaktif bileşiklerin Ag+'ın Ag NP'lere indirgenmesinden, stabilizasyonundan ve kaplanmasından sorumlu olduğu bulunmuştur. Mikroinhibisyon konsantrasyonu ile belirlenen sınır değerleri ve antibakteriyel aktivite aşağıdaki gibidir: Bacillus cereus> Escherichia coli> Bacillus subtilis=Pseudomna aeruginosa> Staphylococcus aureus> Enterococcus faecal (25 mm>21 mm>15 mm> 12 mm>11mm). AgNP'ler Candida albicans'a karşı 19 mm gibi antifungal etki gösterdi
Özet (Çeviri)
Synthesis of metal nanoparticles using plant extracts is one of the most simple, convenient, economical, and environmentally friendly methods that mitigate the involvement of toxic chemicals. This study investigated the synthesis of silver nanoparticles (AgNPs) using the aqueous leaf extract of common hazel. Common Hazel leaves stimulate blood circulation and bile secretion and are used in remedies for liver or gall bladder complaints. The bark, leaves, flowers, catkins, and nuts are all considered astringent, wound healing, blood purifying, fever-fighting, and sweat-inducing. AgNPs were characterized by UV-vis spectrophotometer, scanning electron microscope (SEM), Electron Dispersion X-light (EDX), and Fourier transform infrared (FTIR). The antibacterial and antifungal activity of nanomaterial was determined using microdilution methods. The intense reddish-brown coloration was observed higher than 0.002 Mm AgNO3 concentrations. Bioactive compounds were found responsible for the reduction, stabilization, and capping of Ag+ to Ag NPs. The antibacterial activity with the zone of inhibition is as follows: Bacillus cereus> Escherichia coli> Bacillus subtilis> Pseudomna aeruginosa> Staphylococcus aureus> Enterococcus faecalis (25 mm>21 mm>15 mm> 12 mm>11mm). The AgNPs showed antifungal properties against Candida albicans like 19 mm.