Development of virtual private network system based on performance computer network using various traffic sources
Çeşitli trafik kaynaklarını kullanan performans bilgisayar ağına dayalı sanal özel ağ sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 940599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, özellikle verim ve zaman gecikmesi üzerinde durularak, Sanal Özel Ağ (VPN) uygulamasının ağ performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, ağ performans metriklerindeki dalgalanmaları incelemek için HTTP, FTP ve CBR olmak üzere üç ayrı protokol içindeki bağlantı türlerinin manipüle edilmesini içermektedir. Bulgular, VPN entegrasyonunun Sabit Bit Hızı (CBR) protokolünün verimi üzerinde asgari bir etkiye sahip olduğunu, Dosya Aktarım Protokolü (FTP) ve Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) protokollerinin ise verimde bir azalma gösterdiğini göstermektedir. Dahası, VPN ağının uygulanması, tüm protokollerde yaşanan ortalama zaman gecikmesinde önemli bir artışa neden olmaktadır. Yukarıda belirtilen bulgular, VPN'lerin uygulanması ile bilgisayar ağlarının performansı arasındaki karmaşık ilişkinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Bu içgörüler, güvenliği sağlamada yer alan karmaşıklıkları aydınlatırken aynı zamanda ağ dinamiklerindeki potansiyel uzlaşmaları da dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of implementing a Virtual Private Network (VPN on network performance, with a specific emphasis on throughput and time delay. The study entails the manipulation of connection types within three separate protocols, namely HTTP, FTP, and CBR, in order to examine the fluctuations in network performance metrics. The findings suggest that the integration of VPN has a minimal impact on the throughput of the Constant Bit Rate (CBR) protocol, whereas the File Transfer Protocol (FTP) and Hypertext Transfer Protocol (HTTP) protocols exhibit a decrease in throughput. Furthermore, the implementation of the VPN network results in a notable augmentation in the average time delay experienced across all protocols. The aforementioned findings provide significant contributions to the understanding of the intricate correlation between the implementation of VPNs and the performance of computer networks. These insights illuminate the complexities involved in ensuring security while simultaneously considering the potential compromises in network dynamics.