Asistan hekimlerin sigara içme durumları ile sigara bırakma tedavisi konusundaki bilgi ve tutumları
Smoking status of resident physicians and their knowledge and attitudes regarding smoking cessation treatment
- Tez No: 940610
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmamızda bir üniversite hastanesinde çalışmakta olan asistan hekimlerin sigara içme durumlarının belirlenmesi ve sigara bırakma tedavisi hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, 01 Kasım 2024-28 Şubat 2025 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli asistan hekimlerle yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanan 29 soruluk veri toplama formu; 9 sosyodemografik soru, 4 tutum sorusu (5 dereceli Likert tipi), 9 bilgi sorusu (çoktan seçmeli), 1 açık uçlu soru (yalnızca sigara içenler için) ve 6 soruluk Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi'nden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the smoking status of resident physicians working in a university hospital and to analyze their knowledge levels and attitudes regarding smoking cessation treatment. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted between November 1, 2024, and February 28, 2025, with resident physicians working at Samsun University Faculty of Medicine Training and Research Hospital. The data collection form, prepared by the researcher, consisted of 29 questions: 9 sociodemographic questions, 4 attitude questions (5-point Likert scale), 9 multiple-choice knowledge questions, 1 open-ended question (for smokers only), and the 6-item Fagerström Test for Nicotine Dependence. Data were analyzed using SPSS 26.0, and a p-value