Bedirhan Bey Vak'ası: 1842 - 1848
The Event of Bedirhan Bey: 1842 - 1848
- Tez No: 94062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında; Babıali tarafından Cizre ve Bohtan mütesellimi olarak tayin edilen ve 1842 yılından itibaren devlete karşı uygunsuz tavırlar sergilemeye başlayan Bedirhan Bey'in, hangi sebeplerden dolayı bu hareketlere giriştiğinin, ana belgelere dayandırılarak, açığa kavuşturulması hedeflenmiştir. Tez, giriş, dört bölüm ve sonuç kısmından meydana gelmektedir. Giriş kısmında, Osmanlı Devleti'nin 19. Yüzyıldaki genel yapısı ve meydana gelen diğer iç ayaklanmalar ve bu ayaklanmaların nasıl bastırıldığından sözedilmektedir. Birinci bölümde, Cizre Beyliği ve Cizre kasabasının, kısa tarihçesi anlatılmaktadır. İkinci bölümde, Bedirhan Bey'in Cizre mütesellimliğinden, Musul Valisi ve Nasturi milleti ile olan ilişkisinden ve Babıali ile arasının niçin açıldığından sözedilmektedir. Üçüncü bölümde, Babıali'nin, Bedirhan Bey gailesini ortadan kaldırmak için giriştiği teşebbüslerden bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde, Bedirhan Bey'in 1847'den sonraki sürgün hayatı, İstanbul'a geri dönmesi ve Şam'da ölümü anlatılmaktadır. Sonuç kısmında ise, Babıali'nin tüm uyarılarına rağmen teslim olmayan Bedirhan Bey'in, sonuçta teslim olmak zorunda kaldığı ve ailesiyle beraber önce İstanbul'a ve oradan da Girid'e sürgün edildiği, 1 969'da Şam'da vefat ettiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The target of the this study is to point out by real document the cause of improper behaviour after 1842 of Bedirhan Bey who appointed to the Cizre and Bohta as a tax collector (mütesellim) by the Sublime Porte. This study is consits of Introduction, four main and Conclusion, four main and Conclusion chapter. In the introduction, general structure of Ottoman Empire in 1 9. Centure, other revolts and how they pushed down are exploined. In the first chapter, short history of Cizre town and is belonging to the state are elucidated. In the second chapter the tax collector duty of Bedirhan Bey and his relation to the governor of Şam and Nasturi nation and the cause of breaking with the Sublime Horte are explained. In the third Chapter, the attempts of the Sublime Porte to eradicate the trouble of Bedirhan Bey are clarified. In the last Chapter, Bedirhan Bey's exile life after 1847, his return to İstanbul and the death of him in the Şam are explained in the Conclusion, althougnt the all warnings Bedirhan bey who didn't accept the Surrender ing is expelled to obe the surrender and after gone to Istanbul with his family, exiled to Girid. After that died in Şam in 1969.