Ahlat ve Ercis kümbetlerinin süsleme çözümlemeleri
Decoration analysis of mausoleum af Ahlat and Erciş
  1. Tez No: 94061
  2. Yazar: FERDA MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AHLAT VE ERCİŞ KÜMBETLERİNİN SÜSLEME ÇÖZÜMLEMELERİ Ferda MÜFTÜOĞLU DANIŞMAN: Prof.Dr.HamzaGÜNDOĞDU 2000 -Sayfa: JURI:1. 2. 3. Ahlat, Anadolu Selçuklu türbe mimarîsinde, türbe yoğunluğu ve 13. - 15.yy'lar arasındaki dönemin özelliklerinin hem mimarî hem de tezyini açıdan oldukça fazla hissedildiği bir merkez niteliğindedir. Kümbet mimarîmiz açısından, Anadolu kentlerini sadece siyasal etkenlere bağlı kalmadan fakat ondan geniş ölçüde bir gelişim grafiği çizmeye kalkarsak, Ahlat'ın mezar mimarîmizdeki yerini daha iyi anlamış oluruz. Buna, günümüze ulaşamayan kümbetleri de ekleyecek olursak Ahlat' m ne kadar önemli bir merkez olduğunu gözler önüne sermiş oluruz. Araştırmamıza konu olan Ahlat ve Erciş'teki kümbetlerde, mimarî ve plân özelliği bakımından İran'daki Selçuklu mimari etkileşimi dikkat çekerken, bitkisel tezyinatta Gazneli sanatı, geometrik geçmeli düzenlemelerde de Karahanlı ve Büyük Selçuklu sanatı özellikleri görülmüştür. Ahlat Emir Bayındır ve Ahlat Emir Ali Kümbetleri dışında diğer yapılar Anadolu Selçuklu mimarîsine plân yönünden her hangi bir yenilik ve farklılık getirmemiştir. Ahlat ve Erciş kümbetlerinde malzeme olarak, Anadolu Selçuklu dönemi malzemesi alan taş ve Ahlat'a özgü Ahlat taşı kullanılmıştır. Bezeme bakımından Ahlat ve Erciş kümbetleri rölyef tarzında taş bezemeye sahiptir. Sadece Ahlat Şirin Hatun-Boğatay Aka Türbesi iç mekânında, oldukça yıpranmış Icalem işleri dikkat çekmektedir. Ahlat; bulunduğu bölge içerisinde, Anadolu Selçuklu dönemi türbe mimarîsinin önemli jir merkezi olduğunu gösterirken Erciş'te bu farklılıktan nasibini almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DECORATION ANALYSIS OF MAUSOLEUMS OF AHLAT AND ERCİŞ Ferda MUFTUOGLU Supervisor : Prof. Dr. Hamza GUNDOGDU 2000 -PAGE: Jury : Prof. Dr. Hamza GUNDOGDU Ahlat, in the tomb architectual of Anatolian Seljukian, is a center where amount of tombs both in terms of architectural and decorative features are heavily felt in the periods between 13 th Centuries from our point of view of dome architectural, if we need to draw a broad development graphics of Anatolian cities without depending on political factors, we could understand the importance of Ahlat better in grave architectry. If we are to add the domes that haven't been able to remain our present day we would display how important center it was. Our study has centered with the domes in Ahlat and Erciş, while Iran influence is seen in terms o f the pecularities of architectural and plan, in the vegetal decoration the art of Gaznevid; and also in the^geometrical fitted arrangements art pecularities of Karakhanids and Great Seljukid have been seen. Except for Emir Bayındır and Emir Ali domes, the other constructions haven't brought any difference and novelty to the architecture of Anatolian Seljukian in terms of plan. As material, the stone that is the material of Anatolian Seljukian period while being used in Erciş dome, almost of all the domes at Ahlat have been built with the stones that are existed in that region. In terms of decking, except one of Ahlat and Erciş domes, the others have a stone decking in the style of bas-relief. xc¥ûKS£KÖ?Rcr!Mian«Jiy nOKÛMAKTASYON MERKEZİ