Belediye evde sağlık ve bakım hizmetleri: Mevcut durum analizi ve Türkiye için model önerisi
Municipal home health and care services: Current situation analysis and model suggestion for Türkiye
  1. Tez No: 940627
  2. Yazar: ŞERİFE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPEMBE OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde ve dünyada uygulanan evde sağlık ve bakım hizmetlerinin sunumu ve içeriği hakkında bilgi vermek; Türkiye'de bu hizmetlerin sunumunda yerel yönetimlerin en önemli organı olan belediyelerin güçlü ve zayıf yönlerini, karşılaştıkları fırsat ve tehditleri analiz etmek ve farklı ülke uygulamalarını inceleyerek bu doğrultuda öneriler sunmaktır. Belediyelerin sunduğu evde sağlık ve bakım hizmetleri 65 yaş üstü yaşlılar, kronik hastalar, engelliler ve yatağa bağımlı bireyler gibi sağlık hizmetlerine erişimde zorluk çeken gruplar için kritik bir öneme sahiptir. Nitel araştırma tasarımı yapılan bu araştırmanın evrenini hizmet sunumunda ve yaygınlaştırılmasında önemli bir yeri olan yerel yönetimlerden 30 Büyükşehir Belediyesi içerisinden evde bakım ve evde sağlık hizmeti veren 15 Büyükşehir Belediyesi oluşturmaktadır. Bu belediyelerden, 11 Büyükşehir Belediyesi araştırmaya katılmayı kabul etmiştir Verilerin toplanması için nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden biri olan görüşme yöntemi uygulanmıştır. Görüşmelerde, tanımlayıcı özellikler ile ilgili ve evde sağlık ve bakım hizmeti uygulamalarının mevcut durumunu tespit etmek, sürecin zayıf ve güçlü yönlerini ortaya çıkarabilmek ve fırsat ve tehditlerini belirleyebilmek için oluşturulan yarı yapılandırılmış soru formu kullanılmıştır. Elde edilen verilere içerik analizi yapılmıştır. NVİVO programı kullanılarak veriler temalaştırılıp kodlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, süreçle ilgili en önemli zayıf yönler mevzuat sınırlamaları ve mali destek yetersizliği iken; en güçlü yönler, yerel yönetimlerin halkla doğrudan temas kurabilmesi ve hizmetlere bireylerin hızlı erişim sağlayabilmesidir. Talep fazlalığı ve buna karşın eğitimli personel yetersizliğinin bulunması belediyelerin mücadele alanlarıdır. Bu çalışma ile, katılımcılardan elde edilen veriler, iyi uygulama örnekleri, literatür ve ülke uygulamaları incelenerek, etkili ve sürdürülebilir belediye evde sağlık ve bakım hizmetleri için model önerisi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, evde sağlık ve bakım hizmeti için belediyeler merkezi otorite tarafından desteklenmeli, denetlenmeli ve güçlendirilmelidir. Belediyelerin bu beceriyi kazanıp, sürdürülebilirliğini sağlaması Türkiye sağlık sistemi geleceği için hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide information about the provision and content of home healthcare and caregiving services implemented both in Turkey and globally; to analyze the strengths and weaknesses, as well as the opportunities and threats faced by municipalities—which are the most essential components of local administrations in Turkey—in delivering these services; and to offer recommendations based on a comparative examination of international practices. Home healthcare and caregiving services provided by municipalities are critically important for groups that face difficulties in accessing healthcare services, such as individuals aged 65 and above, those with chronic illnesses, persons with disabilities, and bedridden patients. The population of the study consists of 15 metropolitan municipalities selected from among the 30 metropolitan municipalities in Turkey that offer home healthcare and caregiving services. Among these, 11 metropolitan municipalities agreed to participate in the study. For data collection, interviews—one of the qualitative research methods—were employed. A semi-structured interview form was developed to identify descriptive characteristics, assess the current state of home healthcare and caregiving services, determine the strengths and weaknesses of the process, and identify opportunities and threats. The collected data were subjected to content analysis. The data were thematically categorized and coded using the NVIVO software. According to the analysis results, the most prominent weaknesses in the process are regulatory limitations and insufficient financial support. On the other hand, the strongest aspects are the municipalities' ability to establish direct contact with citizens and the fast accessibility of services by individuals. One of the main challenges faced by municipalities is the high demand for services coupled with the shortage of adequately trained personnel. Based on the data obtained from participants, best practice examples, literature review, and international applications, the study proposes a model for effective and sustainable home healthcare and caregiving services provided by municipalities. In conclusion, municipalities must be supported, monitored, and empowered by the central government in delivering these services. Equipping municipalities with the necessary capabilities and ensuring the sustainability of these services is of vital importance for the future of Turkey's healthcare system.