İş doyumu, yaşam doyumu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Özel hastane çalışanlarına yönelik bir araştırma
Examining the relationships between job satisfaction, life satisfaction and intention to leave: A study on private hospital employees
  1. Tez No: 940630
  2. Yazar: DOĞANCAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLPEMBE OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada hekim ve hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerine göre iş doyumu, yaşam doyumu düzeyleri ve işten ayrılma niyetlerini tespit etmek ve bunlar arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Elazığ'da özel bir hastanede görev yapan hekim ve hemşireler oluşturmuştur. Araştırmaya 210 hekim ve hemşire katılmıştır. İş doyumu, yaşam doyumu, işten ayrılma niyeti ve tanımlayıcı özellikler ile ilgili sağlık çalışanlarından veri toplamak amacıyla soru formu oluşturulmuştur. Sağlık çalışanlarının iş doyumu düzeyini belirlemek için Weiss vd., (1967) tarafından oluşturulan, Baycan (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan, iç ve dış boyut ve 20 maddeden oluşan Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Yaşam doyumu düzeylerini ortaya koymak için Emmons vd., (1985) tarafından geliştirilen, Yetim (1991) tarafından Türkçeye uyarlanan 5 maddeden oluşan Yaşam Doyumu Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Katılımcıların işten ayrılma niyetini ölçmek için Cammann vd., (1979) tarafından geliştirilen ve Gül vd., (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan tek boyut ve 3 maddeden oluşan İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS lisanslı 27 paket programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların yaş, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu, meslek ve meslekte çalışma süresi tanımlayıcı özelliklerine göre iş doyumu, yaşam doyumu düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü ilişkiler bulunmaktadır. Katılımcıların iş ve yaşam doyumu arttıkça işten ayrılma niyetlerinin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the job satisfaction, life satisfaction levels and Decoupling intentions of doctors and nurses according to their descriptive characteristics and to reveal the relationship between them. The universe of the research was composed of doctors and nurses working in a private hospital in Elazig. 210 physicians and nurses participated in the study. A questionnaire has been created in order to collect data from health workers related to job satisfaction, life satisfaction, intention to quit work and descriptive characteristics. To determine the job satisfaction level of health workers, Weiss et al. The Minnesota Job Satisfaction Scale, which was created by, (1967) and adapted to Turkish by Baycan (1985), consisting of internal and external dimensions and 20 items, was used. Emmons et al. to reveal the levels of life satisfaction. The Life Satisfaction Scale consisting of 5 items developed by, (1985) and adapted to Turkish by Yetim (1991) was used. To measure the intention of the participants to quit their jobs, Cammann et al., (1979) and developed by Gül et al., (2008) adapted to Turkish by the single dimension and the Intention to Quit Work Scale consisting of 3 items was used. In the analysis of the data, 27 package programs licensed by SPSS were used. As a result of the analyses, statistically significant differences were found between job satisfaction, life satisfaction levels and intention to quit work according to the age, marital status, educational status, income status, occupation and working time Deci-sions of the participants. There are statistically significant and strong relationships between the variables.Dec. It was observed that the intention to quit work decreased significantly as the job and life satisfaction of the participants increased.