Tıp fakültesi ve hemşirelik bölümü öğrencilerinin adli biyolojikanalizler üzerine bilgi düzeyinin ölçülmesi: Hitit Üniversitesi örneği
Measuring the knowledge level of faculty of medicine and nursingdepartment students on forensic biological analysis: The case of Hitit University
- Tez No: 940631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyokimya, Hemşirelik, Forensic Medicine, Biochemistry, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, tıp fakültesi ve hemşirelik bölümü öğrencilerinin adli biyolojik analizler konusundaki bilgi düzeylerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Adli biyolojik analizler, suçların çözülmesinde önemli bir yer tutarken, tıp ve hemşirelik öğrencilerinin bu alandaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi, eğitim müfredatlarının geliştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Çalışma, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri arasında yapılmıştır ve öğrencilerin adli biyolojik analizler, DNA analizi, toksikoloji, mikroskobik inceleme ve diğer adli tıp uygulamaları hakkındaki bilgi seviyeleri ölçülmüştür. Anket yöntemiyle toplanan veriler, öğrencilerin adli biyolojik analizlere olan ilgi ve bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, tıp fakültesi öğrencilerinin adli biyolojik analizler konusunda daha fazla bilgiye sahip olduklarını, ancak hemşirelik bölümü öğrencilerinin bu konuda daha düşük bir bilgi seviyesine sahip olduklarını ortaya koymuştur. Tıp fakültesi müfredatının biyolojik bilimler ve adli tıp derslerine daha fazla yer verdiği, hemşirelik eğitiminde ise adli biyolojik analizlere dair bilgilerin yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular, her iki bölümde de adli biyolojik analizlere yönelik eğitimlerin güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Tezin bulguları, sağlık meslekleri eğitiminde adli biyolojik analizler hakkında daha kapsamlı bir eğitim verilmesi gerektiğine ve bu alandaki farkındalıkların arttırılmasına yönelik öneriler sunmaktadır. Ayrıca, adli biyolojik analizlerin daha etkili bir şekilde öğretilmesi için eğitim materyallerinin ve müfredatlarının yeniden düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır. v Bu çalışma, adli biyolojik analizlerin sağlık meslekleri eğitimindeki yerinin güçlendirilmesi ve öğrencilerin bu konuda daha kapsamlı bilgi edinmelerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to measure the knowledge level of medical and nursing students on forensic biological analyses. While forensic biological analyses play an important role in solving crimes, evaluating the knowledge and awareness levels of medical and nursing students in this field is of great importance for the development of educational curricula. The study was conducted among Hitit University Medical Faculty and Health Sciences Faculty Nursing Department students and the knowledge levels of the students on forensic biological analyses, DNA analysis, toxicology, microscopic examination and other forensic medicine applications were measured. The data collected by the survey method was analyzed to determine the students' interest and knowledge levels on forensic biological analyses. The results revealed that medical students have more knowledge on forensic biological analyses, but nursing students have a lower level of knowledge on this subject. It was observed that the medical school curriculum gives more place to biological sciences and forensic medicine courses, while information on forensic biological analyses is insufficient in nursing education. These findings indicate that training on forensic biological analyses should be strengthened in both departments. The findings of the thesis provide suggestions for providing more comprehensive training on forensic biological analysis in health professions education and increasing awareness in this area. It is also concluded that educational materials and curricula should be reorganized to vii teach forensic biological analysis more effectively. This study aims to strengthen the place of forensic biological analysis in health professions education and to contribute to students gaining more comprehensive information on this subject.