Optimizing space efficiency in small dwellings: A study of interior design strategies and solutions - case study in Baghdad, Iraq
Küçük konutlarda alan verimliliğinin optimizasyonu: İç mekan tasarım stratejileri ve çözümleri üzerine bir çalışma - Irak, Bağdat'ta vaka çalışması
- Tez No: 940659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ONBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın amacı, küçük dairelerde yaşayan Irak, Bağdat sakinlerinin yaşam koşullarını iyileştirmektir. Çağdaş iç tasarım yöntemlerinin küçük evlerde ne kadar iyi çalıştığına ve Bağdat'ta ne kadar iyi çalıştığına bakar. Çalışma ayrıca çağdaş alan tasarrufu yöntemlerini klasik bileşenlerle birleştiren kültürel olarak bilinçli tasarım fikirlerine de bakar. Küçük ölçekli ev sakinlerinin karşılaştığı zorlukları anlamak, tasarım yöntemlerini incelemek, kültürel etkileri araştırmak ve tasarım kararlarının yaşam standartlarını nasıl etkilediğini belirlemek araştırma hedefleri arasındadır. Sürdürülebilirlik, kültürel koruma ve alan optimizasyonu hakkında bilgi sunduğu için çalışma, şehir planlama, tasarım ve mimari için önemlidir. Bir nitel vaka çalışması ve bir anket araştırma tekniğinin bir parçasıdır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılır; içerik geçerliliği ve Cronbach'ın alfa'sı çalışmanın geçerliliğini ve güvenilirliğini garanti eder. Vaka çalışması tek bir Bağdat evine odaklanır ve çok amaçlı mobilya, merdiven altı depolama alanı ve iyi yerleştirilmiş aydınlatma gibi eklemelerle mevcut alandan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını gösterir. Her şey düşünüldüğünde, rapor mimarlara, tasarımcılara ve yasa koyuculara kompakt evlerde sakinlerin refahını artırmak ve alan verimliliğini artırmak için uygulanabilir öneriler sunuyor.
Özet (Çeviri)
The goal of the research is to better the living circumstances of Baghdad, Iraq, residents who live in small apartments. It looks at how well contemporary interior design methods work in small homes and how well they work in Baghdad. The study also looks at culturally aware design ideas that combine contemporary space-saving methods with classic components. Understanding the challenges faced by small-scale home occupants, reviewing design methods, investigating cultural effects, and determining how design decisions affect living standards are among the research goals. Because it offers information on sustainability, cultural preservation, and space optimisation, the study is important for urban planning, design, and architecture. One qualitative case study and one survey are part of the research technique. Descriptive statistics are used in the data analysis; content validity and Cronbach's alpha guarantee the study's validity and dependability. The case study centres on a single Baghdad home and demonstrates how to make the most of available space with additions like multipurpose furniture, under-stair storage, and well-placed lighting. All things considered, the report offers doable suggestions to architects, designers, and legislators to increase occupant well-being and increase space efficiency in compact homes