Examining the impact of rounded corners on space perception in interior design
İç mekan tasarımında yuvarlak köşelerin mekan algısına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 940660
  2. Yazar: NSREN OMAR ALI ALIWA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ONBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dikey şehirlerdeki sınırlı arazi sorunu, iç mekan tasarımlarını alan açısından sınırlı hale getirerek, potansiyel olarak sakinlerin refahının azalmasına katkıda bulunmaktadır. Sorun, literatürde kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve ışık, renk ve doku gibi mimari unsurları manipüle ederek iç mekan algısını değiştiren çözümler önerilmiştir. Mevcut çalışma, daha önce incelenmemiş bir mimari unsuru araştırarak algılanan ferahlık konusundaki ilgili bilgi gövdesini genişletmektedir. Öneri, mekanın sınırlarını tanımlayan konturları gizlemek için yuvarlatılmış köşeler (RC) kullanmak ve sonuç olarak ferahlık algısını değiştirmektir. Görsel algı ilkeleri ve mimari unsurlar üzerine önceki çalışmalar hakkında bir literatür taraması yapılmıştır. RC'nin ferahlığı nasıl etkilediğini değerlendirmeyi amaçlayan, farklı oda tasarımlarını derecelendiren 42 katılımcıyla deneysel bir değerlendirme yapılmıştır. Deney, boyut tahmini, RC ve normal köşeler arasında doğrudan karşılaştırma ve RC odalarındaki çekicilik ve mekan özgürlüğü hakkındaki duyguları derecelendirmeyi içeriyordu. Sonuçlar, özellikle yükseklik algısında RC odalarında görsel algıda bir değişiklik olduğunu gösterdi. Ancak, etkinin olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğu konusunda görüşler farklıydı. RC'nin neden olduğu alan algısının daha fazla araştırma gerektiren öznel ve bireysel bakış açılarını içerdiği sonucuna varıldı. Bu nedenle, kişilik özellikleriyle ilgili yeni bir veri toplama turu gerçekleştirildi. Kişilik verileri, insanların algılarının neden farklı olduğunu anlamak için kullanıldı. Uyumluluk ve açıklık kişilik özelliklerinin RC'ye yönelik olumlu algıya yol açtığı bulundu. Deneyler ve görsel algı ilkeleri arasındaki bağlantıya ilişkin literatürde bir boşluk, diğer öneriler arasında gelecekteki çalışmalar için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of limited land in vertical cities is making interior designs limited in space, potentially contributing to the decline of occupants' wellbeing. The problem has been extensively investigated in the literature, proposing solutions that alter interior space perception by manipulating architectural elements such as light, colour, and texture. The present study extends the relevant body of knowledge on perceived spaciousness by investigating an architectural element that has not been studied before. The proposal is to use rounded corners (RC) to conceal the contours that define the boundaries of the space, consequently changing the perception of spaciousness. A literature review was conducted on visual perception principles and previous studies on architectural elements. Aiming to evaluate how RC affect spaciousness, an experimental assessment was conducted with 42 participants who rated different room designs. The experiment involved dimensions estimation, direct comparison between RC and normal corners, and rating the feelings about the appeal and space-freedom in RC rooms. The results indicated a change in visual perception in RC rooms, particularly in height perception. However, opinions varied on whether the effect was positive or negative. It was concluded that the perception of space caused by RC involves subjective and individual perspectives that need further investigation. Hence, a new round of data collection concerning personality traits was performed. The personality data was used to understand why people's perceptions are different. It was found that, the personality traits of agreeableness and openness are leading to positive perception of RC. A gap in the literature regarding the connection between experiments and visual perception principles is recommended for future work amongst other recommendations.