İç mekânlarda bölücü elemanların tarihsel gelişimi ve farklı ölçeklerde değerlendirilmesi
Historical development of divident elements in interior spaces and assessment at different scales
  1. Tez No: 873521
  2. Yazar: KHAYAL IBISHOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, iç mekânlarda kullanılan bölücü elemanların tarihsel gelişimini ve farklı ölçeklerdeki değerlendirmesini ele almaktadır. İlk olarak bölücü elemanların tarihsel evrimi incelenmiş ve farklı dönemlerdeki kullanımları üzerinde durulmuştur. Ardından günümüzde iç mekânlarda kullanılan bölücü elemanların çeşitli ölçeklerdeki rolü ve etkisi incelenmiştir. İnsanların hayatta kalması için temel bir ihtiyaç olan barınma evrimle birlikte ev inşasıyla karşılanmış ve ev kavramının ortaya çıkması ile iç mekânlarda zaman içinde bölücü elemanlara gereksinim ortaya çıkmıştır. Konutlar, yalnızca barınma amacıyla değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlerle birlikte farklı işlevler kazanmıştır. İç mekân tasarımında işlevsellik, estetik ve esneklik gibi kavramlar öne çıkmaktadır. Bölücü elemanlar, iç mekânları fonksiyonel alanlara ayırarak kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmaktadır. Bu elemanlar, strüktür yapılarına, görsel iletişim kontrollerine, işlev alternatiflerine ve insan ölçeğiyle ilişkilere göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalar, iç mekân tasarımında bölücü elemanların etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına olanak tanırken, iç mekânın kullanımını optimize etmeye ve kullanıcı deneyimini artırmaya yardımcı olmaktadır. Çalışmada, iç mekânda kullanılan bölücü elemanların farklı mekânlardaki kullanımı üzerine analizler yapılmaktadır. Küçük ölçekli mekânlarda evlerde, orta ölçekli mekânlarda kütüphanelerde ve büyük ölçekli mekânlarda havalimanlarında bölücü elemanların kullanımı ve değerlendirilmesi incelemiştir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış alanlar farklı ölçekli mekânlarda değişik şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Mobilyaların çeşitliliği ve esnek düzenlemeler, kullanıcıların farklı çalışma ve etkileşim alanlarına erişimini sağlamaktadır. Bölücü elemanlarla birlikte, mobilyalar, doğal ışık ve manzara bu mekânların estetik görünümünü ve kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkiler. İç mekânlarda kullanılan bölücü elemanlar mekân tasarımında hayati bir rol oynamaktadır ve kullanıcıların gereksinimlerine uygun olarak özenle tasarlanmalıdır. Bu çerçevede farklı ölçekli mekânların tasarımlarının gelecekteki gelişimine rehberlik edebilecek önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development and evaluation of partitioning elements used in interior spaces. Firstly, the historical evolution of partitioning elements is explored, focusing on their usage from ancient times to the modern era. Subsequently, the roles and effects of partitioning elements in various scales within contemporary interior spaces are investigated. The study emphasizes that shelter, as a fundamental human necessity for survival, has been addressed through the construction of dwellings throughout evolution, leading to the emergence of the concept of housing. It highlights that dwellings have acquired diverse functions beyond mere shelter, evolving alongside social, cultural, and economic changes. Functionalism, aesthetics, and flexibility emerge as prominent concepts in interior design. Partitioning elements are identified as providing tailored solutions to users' needs by segregating interior spaces into functional areas. These elements are classified according to their relationship with structural frameworks, visual communication controls, functional alternatives, and human scale, facilitating their effective and efficient utilization in interior design while optimizing space utilization and enhancing user experience. The study analyzes the use of partition elements in different spaces within interior settings. It examines the use and evaluation of partition elements in small-scale spaces such as homes, medium-scale spaces such as libraries, and large-scale spaces such as airports. Spaces designed according to the needs of users appear differently in various scale environments. The variety of furniture and flexible arrangements provide access to different working and interaction areas for users. Along with partition elements, furniture, natural light, and views significantly influence the aesthetic appearance and user experience of these spaces. Partition elements used in interior spaces play a crucial role in spatial design and should be carefully designed to meet the needs of users. In this context, the designs of spaces of different scales provide significant findings that can guide future developments.