Exploring the interplay between digital transformation and employee engagement, performance in contemporary organizations
Çağdaş organizasyonlarda dijital dönüşüm ile çalışan bağlılığı ve performans arasındaki etkileşimi keşfetmek
  1. Tez No: 914674
  2. Yazar: İLAYDA TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin hızlı ilerlemesi, iş ortamını temelden yeniden şekillendirmekte ve şirketleri rekabetçi ve güncel kalabilmek için dijital dönüşümü benimsemeye zorlamaktadır. Sosyo-teknik bir süreç olarak kabul edilen bu olgu, çeşitli kurumsal organizasyonlarda dijital dönüşüm girişimleri, çalışan katılımı ve çalışan performansı arasındaki karmaşık ilişkinin de altını çizmektedir. Bu tez, dijital dönüşümün çalışan bağlılığı ve performansı üzerindeki etkisini titizlikle inceleyerek dijital ortamda ilerleyen kuruluşlar için kritik bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Kuruluşlar, dijital dönüşüm çabalarından yararlanarak yalnızca teknolojik açıdan yetkin değil, aynı zamanda dijital çağın değişen taleplerine derinden bağlı, yüksek performanslı bir iş gücü yetiştirebilir. Bu araştırmada, farklı sektörlerdeki yöneticilerle yapılan görüşmelerden veri toplayan niteliksel bir analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Katılımcılar arsında, İstanbul'da lojistik, insan kaynakları, finans, satış ve pazarlama, sermaye piyasası ve fon yönetimi, risk yönetimi gibi çeşitli departmanlarda başkan, direktör, müdür ve müdür yardımcısı gibi roller üstlenen 30-55 yaş aralığındaki 16 yönetici yer almaktadır. Bu yöneticiler bankacılık, perakende, finans, teknoloji, telekomünikasyon, yazılım, cam sanayi, dijital yayıncılık, bilgi teknolojileri, enerji, asansör sanayi, akıllı kart sistemleri gibi sektörleri temsil etmektedir. Çalışma, dijital araçların ve teknolojilerin çalışanların katılımını ve performansını nasıl etkilediğini araştırarak kurumsal liderler ve yöneticiler için değerli bir rehberlik sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, dijital dönüşümün çalışan bağlılığını ve performansını hem olumlu hem de olumsuz etkilerle önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ek olarak, çalışma gelecekteki araştırmalar için değerli bir temel sunarak çeşitli departmanlardaki yöneticilerin daha derin içgörüler kazanmalarına ve iş uygulamalarını geliştirmek için yenilikçi yaklaşımlar sunmalarına olanak tanıyor.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology is fundamentally reshaping the business environment and forcing companies to embrace digital transformation to remain competitive and relevant. This phenomenon, considered a socio-technical process, also underlines the complex relationship between digital transformation initiatives, employee engagement, and employee performance in various corporate organizations. This thesis aims to provide critical information for organizations advancing in the digital environment by meticulously examining the impact of digital transformation on employee engagement and performance. By leveraging digital transformation efforts, organizations can cultivate a high-performing workforce that is not only technologically proficient but also deeply committed to the changing demands of the digital age. This research used a qualitative analysis approach, collecting data from interviews with managers in different industries. Participants include 16 managers aged between 30 and 55 who hold roles such as president, director, manager, and deputy manager in various departments of 16 global companies in İstanbul. These managers represent sectors such as banking, retail, finance, technology, telecommunications, software, glass industry, digital publishing, information technologies, energy, elevator industry, and smart card systems. The study explores how digital tools and technologies impact employee engagement and performance, providing valuable guidance for corporate leaders and managers. The study's findings reveal that digital transformation significantly affects employee engagement and performance, with both positive and negative effects. Additionally, the study offers a valuable foundation for future research, allowing managers in various departments to gain deeper insights and offer innovative approaches to improve business practices.