Hotel lobby as a public space: Case study of the Sheraton Ishtar Hotel in Al-Firdos Square
Kamusal bir alan olarak otel lobisi: Al-Firdos Meydanı'ndaki Sheraton Ishtar Oteli örneği
- Tez No: 940678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, otel lobisinin, işlev ve önem açısından kamusal alanla benzerlikleri ışığında algılandığı şekliyle bir çalışmasıdır. Otel lobisi genellikle şehirdeki kamusal kentsel alanın minyatür bir versiyonu olarak kabul edilir ve otellerde önemli bir öneme sahiptir. Herhangi bir binanın, kamusal ve özel alanlar olarak ayrılmış farklı türde alanları vardır. Lobi, binalardaki önemli kamusal alanlardan ve düğümlerden biridir. Mevcut çalışma, her birini ayrı ayrı inceleyerek ve ortak özelliklerini belirleyerek otel lobisi ile kamusal alan arasındaki ilişkiyi kurmayı amaçlamaktadır. Erişilebilir ve davetkar kamusal alanlar bulmak zor olabilir. Ancak otel lobisi, şehrin yükselen gökdelenleri ve hareketli sokakları arasında gizlenmiş, beklenmedik bir kentsel vaha olarak görülebilir. Geleneksel olarak geçici ziyaretçiler ve gezginlerle ilişkilendirilen otel lobileri, birincil işlevlerinin ötesine geçen canlı ve dinamik kentsel kamusal alanlar olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle görkemli ve mimari açıdan çekici olan bu alanlar, otel misafirleri için basit bekleme alanlarının ötesine geçmiştir. Kent yaşamının mikrokozmosları haline geldiler ve turistler, yerel halk, iş profesyonelleri ve sanatçılar dahil olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerini kendilerine çektiler. Bu dönüşüm, tasarım yenilikleri, ortak buluşma yerlerine duyulan ihtiyaç ve bu alanların ekonomik ve kültürel potansiyelinin tanınması gibi çeşitli faktörler tarafından yönlendiriliyor. Tez yalnızca fiziksel boyutu tartışmakla kalmıyor, aynı zamanda lobiyi yöneten sistemlerin doğasına ve felsefi boyuta da odaklanıyor. Binadaki bu önemli alanın doğasının kullanıcılar veya ziyaretçiler üzerindeki psikolojik etkisini bilmeyi amaçlıyor. Tez, otel lobilerinin kentsel manzaralarımızda oynadığı çok yönlü rolü ayrıntılı olarak tartışacak. Bunların buluşma noktaları, mutfak destinasyonları, kültürel merkezler ve hatta doğaçlama işyerleri olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek. Dahası, bu dönüşümün sosyal, ekonomik ve kültürel etkilerini vurgulayacak ve otel lobilerinin 21. yüzyılda kamusal alanların evrimine nasıl katkıda bulunduğuna ışık tutacak. Mevcut tezin vaka çalışması, Irak, Bağdat'taki Sheraton Ishtar Otel lobisi ile Al-Firdos Meydanı arasındaki bağlantıyı araştırıyor. üstün mekansal deneyimler sağlıyor. Düzenlerinin ve kentsel bağlamla ilişkisinin kapsamlı bir analizi yoluyla, bu çalışma otel lobilerinin genel tasarımını ve işlevselliğini geliştirmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of the hotel lobby as it is perceived in the light of its similarities with the public space in function and significance. The hotel lobby is often considered a miniature version of the public urban space in the city and holds significant importance in hotels. Any building has different types of spaces, divided into public and private spaces. The lobby is one of the important public spaces and nodes in buildings. The present study aims to establish the relationship between the hotel lobby and the public space by examining each individually and identifying their common features. Finding accessible and inviting public spaces can be a challenge. However, the hotel lobby can be viewed as an unexpected urban oasis that exists hidden amidst the towering skyscrapers and bustling streets of the city. Conventionally associated with transient visitors and travelers, hotel lobbies are emerging as vibrant and dynamic urban public spaces that transcend their primary function. Often grand and architecturally appealing, these spaces have evolved beyond mere waiting areas for hotel guests. They have become microcosms of urban life, drawing in a diverse cross-section of the community, including tourists, locals, business professionals, and artists. This transformation is driven by various factors, including design innovations, the need for communal gathering places, and the recognition of these spaces' economic and cultural potential. The thesis not only discusses the physical dimension but also focuses on the nature of the systems that govern the lobby and the philosophical dimension. It aims to know the psychological impact of the nature of this important space in the building on the users or visitors. The thesis will discuss in detail the multifaceted role that hotel lobbies play in our urban landscapes. It will examine how they function as meeting points, culinary destinations, cultural hubs, and even impromptu workplaces. Furthermore, it will highlight the social, economic, and cultural implications of this transformation, shedding light on how hotel lobbies are contributing to the evolution of public spaces in the 21st century. The case study of the present thesis investigates the interconnectedness between the Sheraton Ishtar Hotel lobby and Al-Firdos Square in Baghdad, Iraq. ensuring superior spatial experiences. Through a comprehensive analysis of its layouts and its relationship to the urban context, this study seeks to enhance the overall design and functionality of hotel lobbies.