Kırsal kalkınmada mülki idare amirlerinin rolü: Çanakkale/Lapseki örneği
The role of local administrative officers in rural development: the case of Çanakkale/Lapseki̇
  1. Tez No: 940684
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kalkınma, bulunulan durumdan ya da bir önceki konumdan hareket ederek, değişimi öngören dinamik bir kavramdır. Kırsal kalkınma, kırsal alanlarda yaşayan vatandaşların toplumsal, ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan yapısını olumlu şekilde değiştirerek refah düzeylerinin artırılmasını, kentlerdeki fiziksel ve sosyal ortamın bu yörelerde de sağlanmasını amaçlayan çok yönlü bir süreçtir. Lapseki, Anadolu'nun Avrupa'ya kara yolu ile en yakın meyve-sebze üretimi yapan ilçesidir. Kiraz, şeftali, elma ve domates gibi meşhur ürünlerini üreticiden alıp tıra yüklediğinizde iki buçuk saat sonra o ürünler Yunanistan'a ulaşabilmekte; oradan da tüm Avrupa'ya ihraç edilebilmektedir. Keza üretim yoğunluğu ile bilinen Trakya'ya, İstanbul, Bursa ve İzmir gibi büyükşehirlere olan yakınlığı ve ulaşım kolaylığı da hem üreticinin girdilerine hem de ürünlerin tüketiciye ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda Lapseki ilçesi kırsal kalkınma çalışmalarında örnek olarak incelenebilecek bir potansiyele sahiptir. Taşrada devletin temsilcisi olan mülki idare amirlerine Kırsal Kalkınma sürecinde önemli görevler düşmektedir. Mülki idare amirlerinin görev yaptıkları bölgelerdeki kırsal kalkınmayla ilgili çalışmaları, devletin ve hükümetin bu konu üzerindeki sorumluluk bilincinin bir göstergesidir. Bu çalışmanın temel amacı Çanakkale Lapseki İlçesinde görev yapan mülki idare amirlerinin yapmış olduğu uygulamaların bölgenin kırsal kalkınmasına olan katkılarını ortaya koyarak benzer uygulamaların yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktadır. Bu amaçla; çalışmamızda Çanakkale Lapseki İlçesinde daha önce mülki idare amirlerince kurulan veya kurulmasına liderlik yapılan kurumların kuruluş süreçleri, faaliyetleri ve bu kooperatif, birliklerin Lapseki İlçesinin Kırsal Kalkınmasına olan katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural development is a multi-face, ted process, that aim stoincrease,the welf are level of rural areas,by positively changing their social,economic,social and cultural aspects,and to provide the physical and social environment in the cities in these regions. Lapseki is the closest fruit and vegetable production district of Anatolia to Europe by road. When you buy products from the producer and load the truck, those products can reach Greece after two and a half hours; from there it can be exported to all of Europe. Likewise, its proximity to Thrace, and to metropolitan cities such as Istanbul, Bursa and Izmir, and ease of transportation facilitate both the inputs of the manufacturer and the access of theproducts to the consumers. In this context, Lapseki has a potential to be examined as an example in rural development studies. Civil administrators, have important duties in the Rural Development process. The work of the local administrators on rural development is an indicator of the state and government'sresponsibility awareness on this issue. The main purpose of this study is to contribute to the dissemination of similar practices by revealing the contributions of the practices made by the civil administrators working in theLapseki to therural development. In our study, the establishment processes and activities of the institutions that were previously supported by the civil administration in the Lapseki and the contribution of these cooperatives and unions to the Rural Development of the Lapseki District were examined.