Kırsal kalkınmada köylere hizmete götürme birliklerinin rolü
  1. Tez No: 187070
  2. Yazar: SUAT SEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETKöylere Hizmet Götürme Birlikleri, şu ana kadar ortaya koydukları hizmetlerbakımından, il, ilçe ve köy yönetimleri için önemsenen kırsal kalkınmanın da motoruolarak bilinen bir örgüttür. Köylere Hizmet Götürme Birlikleri, ilçelerdeki veköylerdeki hizmetleri daha etkin ve kısa zamanda yapmak için, kaymakamlar venadiren de olsa valilerin desteği ile kuruldukları bilinmektedir. Şu ana kadar önemlihizmetleri, kıt kaynaklarla yaparken, dayandıkları kanuni bir düzenlemeleri demevcut değildi. Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin şu ana kadar yeteri derecedegelişememesinin sebebi, yeterli kaynaklarla finanse edilmemesi ve yasal bir boşluğunolmasıydı. 2005 yılında 5335 sayılı mahalli idare birlikleri kanununun çıkmasıylaberaber, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri yasal bir zemine oturtulduğu gibi, gelirkaynakları konusunda da önemli hukuki düzenlemeler yapıldı. Böylece, 2005 ve2006 yılında bütçeden önemli parasal kaynak, Köylerin Altyapılarını DesteklemeProjeleri (KÖYDES) adıyla direkt olarak Köylere Hizmet Götürme Birliklerininhesabına aktarıldı. Örnek olarak 2006 yılında, Köylerin Altyapılarını düzeltmek, yolve su sorununu çözmek gayesiyle 600 milyon dolar gibi büyük bir rakam,ilçelerimizin adına kurulu Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin direkt hesabınaaktarıldı. Güvenlik gerekçesiyle boşalan köyler, Köylerin Altyapılarını DesteklemeProjeleri (KÖYDES) ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin vasıtasıyla kırsalgörünürden kurtulacaktır. Kamu İhale Kanununa tabi olmayan Köylere HizmetGötürme Birlikleri, önemli bir icraatın içinde görünmektedir. Kaynakların sürekliKöylere Hizmet Götürme Birliklerine aktarılması, en önemlisi Mülki İdareAmirlerinin üstün gayretleri, adil yaklaşımları ve devletin en ufak bir kuruşuna sahipçıkma anlayışları, kırsal kalkınmanın gerçekleşebilmesi için önemli avantajlar olarakbilinmektedir. Köylere Hizmet Götürme Birlikleri toplumsal destekli, yerel politik veesnafın inandığı ve desteklediği bir örgüt haline getirilmelidir. Köylere HizmetGötürme Birliklerinde kırsal kalkınma konusunda bir nevi görev üstlenmiş olankaymakamların ve valilerin kişisel çaba ve girişkenliklerine hatta özverilerine bağlıolmaktan kurtarmak gerekir.130Eskiden olduğu gibi, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri kırsal kalkınmadaöncü rolü oynayacak, yerel düzeydeki dinamikleri harekete geçirecek, yerelyönetimlere bir alternatif değil, tam manasıyla yerel yönetimleri güçlendirmeyedayalı işlevsel önemini koruyacaktır.5335 Sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ile Köylere Hizmet GötürmeBirlikleri yasal bir anlam kazanmış, gelir ve giderleri içişleri bakanlığı tarafındandüzenlenen tip tüzükle belirtilmiştir. Özellikle ülkemizin dört bir yanında kurulanKöylere Hizmet Götürme Birlikleri, geniş amaçlarıyla, bütün köylerimizin, kırsalbölgelerimizin kırsal kalkınması için önemli işlevler üstlenmiştir. KöylerinAltyapılarını Destekleme Projeleri (KÖYDES) kapsamındaki işlerin yapılmasıylahem sosyal, hem kültürel hem de ekonomik yönden kırsal kalkınmanıngerçekleşebilmesi adına önemli sonuçlar elde edilecektir.Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin finansal yönden sürekli bir şekildedesteklenmesiyle kırsal alan kalkınması alanında önemli icraatların görüleceğiherkesçe bilinmektedir. Avrupa birliğine giriş sürecindeki ülkemizde, daha müreffehbir topluluğun ortaya çıkması ülke genelinde kırsal kalkınma seferberliğinibaşlatmaya bağlıdır.Bu kalkınma seferberliğinin günümüzde Köylere HizmetGötürme Birlikleri vasıtasıyla gerçekleşmekte olduğunu müşahede etmekteyizNetice olarak daha modern, daha çağdaş bir Türkiye'nin temelleri, kırsalkalkınma hamlesinin gerçekleştirilmesiyle atılmış olacaktır.131
Özet (Çeviri)
SUMMARYVillage Service Unions are the dynamic center of rural development which isimportant for provincial, districts and village managements in regard to servicesaccomplished by them till this time. Village Service Unions have been establishedmainly by supports of Governor of district and rarely by Governors in order to realizethe services at districts and villages effectively and timely. Even though they do nothave legal arrangements and regulations to support them till today, they have realizedimportant services with limited resources. Legal loopholes and insufficient financialsupports are the main reasons that Village Service Unions could not be developedadequately until today. Upon issuance of Local Authority Unions Law of No.: 5335on 2005, Village Service Unions had a legal base for its actions and important legalarrangements has been made concerning to income sources of them. Consequently, asignificiant financial source has allocated and deposited to Village Service Unionsaccount in 2005-2006 budget with the name of Village Sub-structure SupportingProjects (KÖYDES). For example in 2006, comparatively very big amount like 600mi USD has been deposited to direct account of Village Service Unions on behalf ofour districts in order to improve sub-structures and solve transportation and waterproblem of our villages. The villages emptied due to security matters will be freefrom rural appearance through Village Sub-structure Supporting Projects (KÖYDES)and Village Service Unions. Village Service Unions which are not subject to StateBidding Act, look likes executing very important jobs. Continuous transferring of theresources to Village Service Unions, best efforts and struggles and fair approaches oflocal authorities and their understanding to protect every kurus of the State are themost important advantages to realize rural development.Village Service Unions should be made an organization such that supportedand relied by local politicians and tradesmen and craftmen. It is necessary to makeVillages Service Unions independent from kaimakam?s and governors personalinitiatives and struggles even from their self-sacrifices those anyway charged ruraldevelopment.Like as before, Village Service Unions, will play the leading role indevelopment of countries and activate local dynamics and keep its functionalimportance to strengthen local authorities not as an alternative to them.132Upon issuance of Local Authority Unions Law of No.: 5335, Village ServiceUnions had a legal meaning and its incomes and expenses has been regulated bytypical guidelines by Ministry of Internal Affairs. Villages Service Unions, which aredistributed all over Turkey, has undertaken very important functions for developmentof rural regions and all our villages. Upon completion of the projects under VillageSub-structure Supporting Projects (KÖYDES), significiant results could be obtainedin regard to development of rural regions for social, cultural and also for economicalpoint of view.It is known by everybody that important achievements will be seen indevelopment of rural regions by financial support of Village Service Unionscontinuously. Having a more prosperous society in Turkey desiring to enterEuropean Union depends to initiate rural development programme for all overTurkey. We observe that this rural development programme are being realized byVillage Service Unions nowadays.Consequently, the bases of more modern and contemporary Turkey will befounded by realization of rural development attack.133