Kırsal kalkınmada mülki idare amirlerinin rolü
The Role of the chief administrator in civilian
  1. Tez No: 141033
  2. Yazar: ABDULLAH UÇGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Kırsal kalkınma, kırsal alanlarda yaşayan insanların toplumsal, ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan yapısını değiştirecek biçimde refah düzeylerinin artırılmasını, kentsel alanlardaki fiziksel ve sosyal ortamın bu yörelerde de aynen tesisini amaçlayan çok yönlü bir kalkınma sürecidir. Taşrada devletin ve hükümetin temsilcisi olan mülki idare amirlerine bu süreç içinde de önemli ve büyük görevler düşmektedir. Mülki idare amirlerinin görev yaptıkları yörelerdeki kırsal kalkınmayla ilgili çalışmaları, bu konuya verdikleri önemin ve taşıdıkları sorumluluk bilincinin bir göstergesidir. Bu görev ve sorumlulukların önemini vurgulamak amacıyla hazırladığımız bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kırsal kalkınma, kırsal alan, kırsal sanayi kavramları açıklanmış; kalkınma planlarında kırsal kalkınma ile ilgili bölümler ve hükümetler tarafından yapılan kırsal kalkınma çalışmaları incelenmiştir. İkinci bölüm, kırsal kalkınma araçlarından köylere hizmet götürme birliği, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı, kooperatifler ve il özel idarelerini içermektedir. "Çalışmanın üçüncü bölümünde ise tarihsel süreç içinde mülki idare amirliği değerlendirilmiş ve mülki idare amirlerinin kırsal kalkınmadaki rolleri belirtilmiştir. Sonuç bölümünde bu konuda yapılan çalışmalar genel olarak değerlendirilmiş ve yapılabilecek çalışmalarla ilgili olarak da çeşitli önerilere yer verilmiştir. 117
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rural development is a versatile development process which aims to increase prosperity level of“ people who live in rural areas changing social structure of them in terms of economic, social and cultural points, and to found the same physical and social environment in these places with that of urban areas. In also this process, the chief administrators of civilian administration, who are the representatives of the state and the government in the provinces, have important and great responsibilities. The works, which the chief administrators of civilian administration do in the areas where they do their job, are the indications of the importance they attach to this subject and of the responsibility they assume. This study, in which we tried to stress the importance of these works and responsibilities, consists of three units. In the first part of the study, the concepts of rural development, rural area and rural industry has been explained, in the development plans the sections related to rural development, and rural development works done by governments has been studied. The second part includes the unit of taking service to the villages, the foundation for social solidarity and help, cooperatives, and the offices of public administration among rural development tools. In the third ”part of the study the chief administratorship of the civilian administration in the historical background has been evaluated and the roles of the chief administrator of civilian administration have been clarified. In the conclusion part the works related to this subject have been evaluated and suggestions about the works that can be done have been included. 118