Comparison of intron 7 targeted next generation antisense xeno nucleic acid (XNA-ASO) approaches to increase SMN2 gene expression and cell viability in spinal muscular atrophy (SMA) disease in SMA fibroblast type 2 and SMN1 knockout cells
Intron 7'yi hedef alan yeni nesil antisense xeno nükleik asit (XNA-ASO) yaklaşımlarının, SMA fibroblast tip 2 ve SMN2 knockou hücrelerindeki spinal musküler atrofi (SMA) hastalığında SMN2 gen ekspresyonunu ve hücre canlılığını arttırmak için karşılaştırılması
  1. Tez No: 940698
  2. Yazar: ÖZÜM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spinal Musküler Atrofi (SMA), omurilikteki motor nöronların dejenerasyonu ile karakterize edilen ve ilerleyici kas zayıflığı ve atrofisine yol açan genetik bir hastalıktır. SMA, SMN proteinini üretmekten sorumlu olan SMN1 (Survival Motor Neuron 1) genindeki mutasyonlar veya delesyonlar nedeniyle oluşur. Bu protein, motor nöron fonksiyonu için kritik öneme sahiptir ve eksikliği SMA semptomlarına yol açar. Hastalık öncelikle bebekleri ve küçük çocukları etkiler ancak SMN2 geninin şiddetine ve kopya sayısına bağlı olarak daha sonraki aşamalarda da ortaya çıkabilir. SMN2 geninin, sınırlı miktarda işlevsel SMN proteini üreten bir yedek gendir. Nusinersen (Spinraza) gibi ASO terapileri, SMN2 geninin ekleme sürecinde ekson 7'nin dahil edilmesini artırarak işlevsel SMN proteininin üretimini güçlendirerek çalışır. SMA araştırmaları bu tedavilerle önemli ölçüde ilerlemiş olsa da, hastalığın hücrelerde modellenmesi, daha fazla anlayış ve yeni terapötik yaklaşımlar geliştirmek için de önemlidir. U87 hücreleri, nörolojik çalışmalarda yaygın olarak kullanılan bir insan glioblastoma hücre hattıdır. U87 SMN1 nakavt hücreleri, SMA araştırmaları için modifiye edilmiş hücre hattı görevi görmüştür. Bu hücrelerdeki SMN1 genini nakavt ederek, araştırmacılar SMA'da görülen hücresel ortamı taklit edebilirler. SMN1 nakavt U87 hücreleri, azalmış SMN protein seviyeleri, bozulmuş RNA eklemesi ve snRNP'de (küçük nükleer ribonükleoproteinler) kusurlar gibi SMA'nın temel moleküler özelliklerini sergiler - mRNA eklemesi için temel bir işlemdir. Bu nakavt modelleri, bilim insanlarının SMA'nın moleküler patolojisini kontrollü bir laboratuvar ortamında incelemelerine olanak tanır ve SMN protein üretimini geri kazandırmayı ve hastalığın etkilerini hafifletmeyi amaçlayan Xeno Nükleik Asit (XNA) tabanlı antisens oligonükleotidler (ASO'lar) gibi terapileri test etmek için değerli araçlar olarak hizmet eder. Özetle, SMN1 nakavt hücreleri ve ASO'lar gibi hedefli tedavileri kullanan SMA modellerinin birleşimi, SMA'nın moleküler temeline ilişkin anlayışımızı ilerletme ve tedavi sonuçlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Spinal Muscular Atrophy (SMA) is a genetic disorder characterized by the degeneration of motor neurons in the spinal cord, leading to progressive muscle weakness and atrophy. SMA is caused by mutations or deletions in the SMN1 (Survival Motor Neuron 1) gene, which is responsible for producing the SMN protein. This protein is critical for motor neuron function, and its deficiency leads to the symptoms of SMA. The disease primarily affects infants and young children but can also manifest in later stages depending on the severity and the number of copies of the SMN2 gene, a backup gene that produces limited amounts of functional SMN protein. ASO therapies like Nusinersen (Spinraza) work by increasing the inclusion of exon 7 in the SMN2 gene's splicing process, enhancing the production of functional SMN protein. While SMA research has significantly advanced with these treatments, modeling the disease in cells is also crucial for further understanding and developing new therapeutic approaches. U87 SMN1 knockout cells provide a vital platform for SMA research. U87 cells are a human glioblastoma cell line widely used in neurological studies. By knocking out the SMN1 gene in these cells, researchers can mimic the cellular environment seen in SMA. The SMN1 knockout U87 cells exhibit key molecular characteristics of SMA, such as reduced SMN protein levels, impaired RNA splicing, and defects in snRNP (small nuclear ribonucleoproteins) assembly—an essential process for mRNA splicing. These knockout models allow scientists to study the molecular pathology of SMA in a controlled laboratory setting and serve as valuable tools for testing therapies like Xeno Nucleic Acid (XNA)-based antisense oligonucleotides (ASOs), which aim to restore SMN protein production and mitigate the effects of the disease. In summary, the combination of SMA models using SMN1 knockout cells and targeted therapies like ASOs has the potential to advance our understanding of SMA's molecular basis and improve treatment outcomes.