Timber construction hands-on training supported by virtual reality
Sanal gerçeklik ile desteklenen uygulamalı ahşap yapı eğitimi
- Tez No: 940722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DUMAN, PROF. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışma, 'Sanal Gerçeklik Ortamında Ciddi Oyun' biçiminde tasarlanmış ahşap yapı inşaatı eğitimini ve uygulamalarını destekleyen bir eğitim aracı oluşturmaya odaklanmaktadır. Teknik ve Mesleki Eğitim ve Öğretimde (TVET) eğitim ve öğretime yönelik böylesine yenilikçi bir yaklaşımın benimsenmesi, teknisyenlerin, ustaların ve tasarımcıların mesleki eğitim ve mesleki yeterliliklerindeki zayıflıkları iyileştirmede umut verici bir adım olabilir. Çalışma ile, etkileşimli bir VR eğitim aracı olan WoodCraft VR Workshop, bu teknolojinin potansiyelini ve sınırlamalarını daha iyi anlamak için tasarlanmış ve test edilmiştir. Bu VR eğitim aracının performansını değerlendirmek için video eğitimiyle eğitilen bir kontrol grubu ve VR eğitimiyle eğitilen bir deney grubundan oluşan bir deney tasarlanmıştır. Deney içerisinde gruplar meslek lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Teknik bilgi kazanımındaki artış, Video veya VR eğitimi öncesinde (ön test) ve sonrasında (son test) yazılı bir sınavla test edilmiştir. Elde edilen verilerin güvenilirliği Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) ile test edilmiştir. VR eğitimi sırasındaki gözlemler ve izlenimler, VR eğitim aracının iyileştirilmesi için değerlendirilmiştir. Sonuçlar, VR eğitiminin, eğitim içeriğinin öğrenme çıktılarıyla ilgili genel test puanları ve doğru cevap sıklıkları açısından öğrencinin teknik bilgi edinimi üzerinde Video eğitiminden daha büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. VR eğitimi, uygulamalı eğitimin hazırlık aşaması için daha etkilidir ve inşaat uygulama eğitimindeki yaygın kullanımı teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on creating an educational tool supportive of timber construction training and practices designed in the form of 'Serious Game in a Virtual Reality Environment'. Adapting such an innovative approach to training and learning in Technical and Vocational Education and Training (TVET) can be a promising step in rehabilitating the weaknesses in the professional education and professional competence of technicians, masters, and designers. By the study, an interactive VR training tool, namely WoodCraft VR Workshop, is designed and tested to better understand the potential and limitations of that technology. To assess the performance of this VR training tool, an experiment was conducted on vocational high school students, consisting of a control group trained via video training and an experiment group trained via VR training. The increase in technical knowledge gain was tested with a written exam before (pre-test) and after (post-test) the Video or VR training. The reliability of the data achieved was tested with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). The observations and impressions during VR training were evaluated for the improvements of the VR training tool. The results show that VR training has a greater impact on the student's technical knowledge gaining in terms of overall test scores and correct answer frequencies related to the learning outcomes of training content than Video training. VR training is more effective for the preparation step of hands-on training, and its common use should be encouraged for construction practice training.