Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının veri yönetişimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of higher education institutions in Turkey in terms of data governance
- Tez No: 940723
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yönetişim ve yönetim, modern iş dünyası ve akademik kurumlar açısından hayati öneme sahip kavramlardır. Yönetişim kavramı, kaynakların etkin kullanımı ve karar verme süreçlerinde kimlerin yer alacağını belirleyen geniş bir çerçeve sunarken yönetim bu kararların günlük işleyiş içerisinde nasıl uygulanacağını detaylandırmasıyla yönetişimden ayrılmaktadır. Ancak her iki terim de özellikle veri yönetimi bağlamında oldukça önemlidir. Zira günümüzde veriler, kurumların stratejik varlıkları olarak kabul edilmekte ve bu varlıkların etkin bir şekilde yönetilmesi ise kurumların başarıları için kritik bir faktör olarak görülmektedir. Bu bağlamda ele alınan çalışmanın odak noktasını Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının veri yönetimi ve yönetişim pratikleri oluşturmaktadır. Yükseköğretim kurumlarının veri yönetimi stratejilerini ve bu stratejilerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlayan çalışmada özellikle büyük veri analitiklerinin etkin kullanımı ve teknolojik dönüşüm süreçlerinin hız kazandığı bir dönemde yükseköğretim kurumlarının nasıl bir yol izlediği, veri politikalarının durumu ve veri yönetimi ile ilgili çalışmalar irdelenmektedir. Veri yönetiminin kurumsal performans üzerindeki etkilerini anlamak ve bu kurumların karşılaştığı zorlukları ortaya koymak açısından bu çalışmanın oldukça önemli bir kaynak olacağı ve sonraki çalışmalara veri yönetişimi konusunda ışık tutacağı düşünülmektedir. Günümüzde veri yönetimi ve yönetişimi, yalnızca teknolojik bir gereklilik olmanın ötesine geçerek stratejik bir değer olarak görülmektedir. Bu nedenle ele alınan çalışma Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarıında veri yönetimi ve yönetişimi stratejilerinin nasıl uygulandığına dair bilgiler sunarak bu alanlarda iyileştirmeler yapılmasına ve daha stratejik planlamaların oluşturulmasına olanak tanınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Governance and management are vital concepts for the modern business world and academic institutions. While the concept of governance provides a broad framework that determines who will be involved in the effective use of resources and decision-making processes, management differs from governance by detailing how these decisions will be implemented in daily operation. However, both terms are very important, especially in the context of data management. Because today, data is considered as strategic assets of institutions and the effective management of these assets is seen as a critical factor for the success of institutions. In this context, the focus of the study is the data management and governance practices of higher education institutions in Turkey. The study, which aims to evaluate the data management strategies of higher education institutions and the effectiveness of these strategies, examines the path followed by higher education institutions, the status of data policies and studies on data management, especially in a period when the effective use of big data analytics and technological transformation processes are gaining momentum. It is thought that this study will be a very important resource in terms of understanding the effects of data management on corporate performance and revealing the difficulties faced by these institutions and will shed light on future studies on data governance. Today, data management and governance is seen as a strategic value, going beyond being just a technological necessity. For this reason, the study discussed provides information on how data management and governance strategies are implemented in higher education institutions in Turkey, allowing improvements to be made in these areas and more strategic planning to be created.