Güneydoğu Anadolu Bölgesi küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin mevcut durum sorunları ve çözüm önerileri
Current status, problems and solution suggestions of small animal breeding in Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 940725
  2. Yazar: ÖMER UFUK KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT DENİZ ŞİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde küçükbaş hayvancılık üreticilerinin sosyo-ekonomik özellikleri, desteklemelerden faydalanma durumları, birliğe üye olma durumları, hayvan sağlığı uygulamaları ve sorunlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2024 yılı Şubat ve Haziran ayları arasında yürütülmüş olup araştırma materyalini Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 9 ilinde tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 180 işletmede yapılan anket verileri oluşturmaktadır. Çalışmadan elde edilen veriler neticesinde işletmelerde ortalama 299.6 hayvan varlığı olduğu ve işletmelerin %87'sinin hayvancılığı sadece ailenin hayvansal ürün ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptığı tespit edilmiştir. İşletmelerde hayvan sayısı arttıkça bilgiye ulaşma isteği ve desteklemelerden faydalanma durumunda artış gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesini önleyen en önemli faktörlerin başında yem giderlerinin yüksek olması ve çoban sıkıntısının geldiği belirlenmiş olup gençlerin hayvancılık faaliyetlerine yönlendirilmesi için çobanlık mesleğinin cazibeli hale getirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the socio-economic characteristics. support benefits. union membership status. animal health practices and problems of small livestock producers in the Southeastern Anatolia Region. The study was conducted between February and June 2024. and the research material consists of survey data conducted in 180 enterprises selected by stratified random sampling method in 9 provinces of the Southeastern Anatolia Region. As a result of the data obtained from the study. it was determined that the enterprises had an average of 299.6 animals and that 87% of the enterprises engaged in animal husbandry only to meet the animal product needs of the family. As the number of animals in the enterprises increased. an increase was observed in the desire to access information and the benefit from support. As a result of the results obtained. it was determined that the most important factors preventing the development of small livestock activities in the Southeastern Anatolia Region were high feed costs and shepherd shortages. and it was suggested that the shepherd profession be made attractive in order to direct young people to animal husbandry activities.