İnşaat mühendisliği öğrencilerinin iş-yaşam dengesi algılarının karşılaştırmalı analizi
Work-life balance of civil engineering students comparative analysis of their perceptions
- Tez No: 940724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURETTİN UĞURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışan kişilerin, iş hayatı ve iş dışındaki hayat olmak üzere iki temel yaşam alanı vardır ve bunlar arasındaki etkileşim çalışanlar için önemlidir. İş ve iş dışındaki hayat arasındaki denge, günümüzde akademisyenlerin ve işletme yöneticilerinin de dikkatini çeken konular arasında yer almaktadır. Çünkü iş hayatı ve kişisel yaşam arasında oluşacak bir dengesizlik, çalışanların tutum ve davranışlarında büyük değişikliklere ve negatifliklere sebep olmaktadır. Bu sebeple kişilerin iş hayatı ile ev hayatı arasında denge kurma istekleri vazgeçilmez hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, inşaat mühendisliği öğrencilerinin iş hayatı ve ev hayatı dengesi algılarının karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Bu çalışma ile son 20 yıldan beri önemini yitirmeyen iş hayatı-ev hayatı dengesi kavramı, inşaat mühendisliği öğrencileri açısından ele alınacak ve literatürde bu konuyla ilgili boşlukların altı çizilecektir.
Özet (Çeviri)
The interaction between work and non-work life, which are two basic areas in the life of a working individual, is important for employees. Work life balance has been a topic that has begun to attract the attention of both academics and business managers in recent years. Work life imbalance causes significant changes and negativities in individuals' attitudes and behaviors. Therefore, employees' desire to establish a balance between work life and home life has become inevitable. The purpose of this study is to conduct a comparative analysis of civil engineering students' work life balance perceptions. With this study, the concept of work life balance, which has not lost its importance today as in the last 20 years, and the studies and field research of civil engineering students will be carried out and the missing aspects of the literature and those that need to be completed will be emphasized.