Ticari potansiyeli yüksek alıç (Crataegus spp.) genotipinin in vitro mikro çoğaltımı üzerine biyoreaktörün etkisi
Effect of bioreactor on in vitro micropropagation of hawthorn (Crataegus spp.) genotype with high commercial potential
  1. Tez No: 940726
  2. Yazar: FATMA AYKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT SEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alıç (Crataegus spp.) bitkisi ekonomik değeri henüz tam olarak bilinmeyen, ancak tıbbi potansiyeli çok yüksek olan ve keşfedilmeyi bekleyen önemli meyve türlerinden biridir. Alıç bitkisi, Rosaceae familyası Crataegus cinsi içerisinde bulunmaktadır. Rosaceae familyasına ait alıç bitkisi (Crataegus spp.) farklı kaynaklara göre dünya genelinde 150-200 tane tür içerdiği tahmin edilmektedir. Bu çalışmada ticari değeri yüksek sarı alıç (Crataegus azarolus L.) genotipi bitki materyali olarak kullanılmış ve in vitro mikroçoğaltım protokolünün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan çeşidin in vitro ortamda çoğaltım katsayısını, sürdürülebilirliğini ve ortamı belirlemek için eksplantlar Sterilizasyon aşamasından sonra mikrosürgünler ve 0.01 mg/ l IBA ve 1 mg/l BA + 30 g sükroz +5,7 Ph ve 6 g·L-1 agar içeren GD, MS ve DKW içeren yarı katı kültür ortamı üzerinde ve agar içermeyen kültür ortamı üzerinde Plantform biyoreaktörler içerisinde kültüre alınmıştır ve iklim odasında 23 ± 2 oC sıcaklıkta 8/16 (karanlık/aydınlık) fotoperiyotta kültüre alınmışlardır. Sürgün sayısı bakımından ortamın etkisi incelendiğinde önemli bulunmuştur. Eksplant başına oluşan ortalama sürgün sayısı açısından kullanılan ortamlar karşılaştırıldığında yarı katı ortam (24,1) Plantform biyoreaktör (15) ortamına göre daha iyi sonuç vermiş ve her iki sistemin ortamları karşılaştırıldığında MS içeren ortamlar DKW ve GD içeren ortamlardan daha iyi sonuç vermiştir. Sürgün uzunlukları karşılaştırıldığında plantform biyoreaktör (3,31) ortamı yarı katı ortama (2,58) göre daha iyi sonuç vermiş ve plantform biyoreaktörde MS (4,14 cm) ortamı yarı katı kültürde ise DKW (3,21 cm) ortamından daha iyi sonuçlar alınmıştır. Mikro çoğaltım denemelerinde, her iki sistemde, her alt kültür sonunda bitki kuru ve taze ağırlık (g), sürgün sayısı ve bitki boyu (cm) verileri, köklenme denemeleri sonucunda ise (%) köklenme oranı, (adet) kök sayısı, (cm) kök uzunluğu, ve (cm) bitki boyu verileri incelenmiştir. Ardından, mikro çoğaltım ve köklenme denemelerinden sonra bitkilerin genel durumları değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışma sonucunda, PlantForm sistemde bitki boyu, yaş ve kuru ağırlık katı kültür sistemden daha iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hawthorn (Crataegus spp.) is an important fruit species with high medicinal potential that remains largely unexplored in terms of its economic value. The hawthorn plant, belonging to the Crataegus genus within the Rosaceae family, is estimated to include between 150 and 200 species worldwide, according to various sources. In this study, the commercially valuable yellow hawthorn (Crataegus azarolus L.) genotype was used as plant material, with the aim of developing an in vitro micropropagation protocol. To determine the propagation rate, sustainability, and optimal culture medium for in vitro propagation of the selected genotype, explants were cultured after the sterilization stage on semi-solid culture media containing GD, MS, and DKW, supplemented with 0.01 mg/L IBA, 1 mg/L BA, 30 g/L sucrose, pH 5.7, and 6 g/L agar. Additionally, explants were cultured in PlantForm bioreactors in an agar-free medium. All cultures were maintained under controlled conditions at 23 ± 2°C with a 16/8-hour light/dark photoperiod in a climate chamber. The effect of the culture medium on shoot proliferation was found to be significant. When comparing the average number of shoots per explant, the semi-solid medium (24.1) yielded better results than the PlantForm bioreactor system (15). Among the different culture media, MS-based media provided superior results compared to DKW and GD. Regarding shoot length, the PlantForm bioreactor system (3.31 cm) performed better than the semi-solid medium (2.58 cm). Within the PlantForm bioreactor system, MS medium (4.14 cm) resulted in the highest shoot length, whereas in the semi-solid culture system, DKW medium (3.21 cm) yielded the best results. Throughout the micropropagation experiments, data were collected at the end of each subculture cycle, including plant fresh and dry weight (g), shoot number, and plant height (cm). In the subsequent rooting experiments, parameters such as rooting percentage (%), number of roots per plant, root length (cm), and plant height (cm) were evaluated. Finally, the overall condition of the propagated plants was assessed. The results of this study indicate that the PlantForm bioreactor system outperformed the semi-solid culture system in terms of plant height, fresh weight, and dry weight.