Beyaz yakalı çalışanların teknolojiye hazır oluşları ve insan kaynakları biriminden beklentilerinin incelenmesi
Examination of technology readiness of white-collar employees and their expectations from the human resources department
- Tez No: 940742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT NAZLI YAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, beyaz yakalı çalışanların teknolojiye hazır oluşlarını ele alan nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bir çalışmadır. Çalışmada, elde edilen veriler 2022 ve 2023 yıllarında İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO)“Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu”listesinde yer alan bir şirketin beyaz yakalı çalışanlarından elde edilmiştir. Çalışmada öncelikle nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak 145 beyaz yakalı çalışana anket yapılmış ve teknolojiye hazır oluşları, tanımlayıcı istatistikler yardımıyla incelenmiştir. Bulgular katılımcıların teknolojiye yönelik daha çok iyimser ve yenilikçi bir bakış açısına sahip olduklarını, buna karşın teknolojiye dair güvensizlik ve rahatsızlık hissiyatının görece daha düşük seviyede olduğunu ortaya koymuştur. İkincil aşamada ise beyaz yakalı çalışanların insan kaynakları biriminden beklentirlerini anlamak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış ve üç odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Odak grup görüşmeleriyle elde edilen veriler MAXQDA 2018 yazılımı kullanılarak tematik analiz ile tasnif edilmiştir. Tematik analiz neticesinde, çalışanların insan kaynakları biriminden beklentileri beş ana temaya ayrılmıştır: teknoloji kullanımı eğitimi verme, işe alım kriterlerini güncelleme, işletmeyi dijitalleşmeye hazırlama, teknoloji kullanımını teşvik etme, teknolojinin uygunluğunu saptama.
Özet (Çeviri)
This study uses quantitative and qualitative research methods together to address the technology readiness of white-collar employees. In this study, the data were obtained from white-collar employees of a company listed in“Türkiye's 500 Largest Industrial Enterprises”list of the Istanbul Chamber of Industry (ISO) in 2022 and 2023. In this study, a survey was conducted with 145 white-collar employees using quantitative research methods and their technology readiness was examined with the help of descriptive statistics. The findings revealed that the participants had a more optimistic and innovative perspective towards technology, whereas the feeling of insecurity and discomfort regarding technology was relatively lower. In the secondary stage, qualitative research methods were used to understand the expectations of white-collar employees from the Human Resources department and three focus group interviews were conducted. The data obtained from the focus group interviews were classified with thematic analysis using MAXQDA 2018 software. As a result of the thematic analysis, employees' expectations from the Human Resources department were divided into five main themes: providing technology use training, updating recruitment criteria, preparing the business for digitalization, encouraging technology use, and determining the suitability of technology.